KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Spektakularne odrodzenie Rafy Koralowej

Drukuj
(1 głos, średnia ocena 5.00 na 5)
rafa

Zdegradowana rafa koralowa

Fragmenty rafy koralowej w okolicach wysp Keppell, wchodzącej w skład Wielkiej Rafy Barierowej, uszkodzonej trzy lata temu w podczas niszczącego wybielania, zaczęły się odbudowywać.

W 2006 roku, wysokie temperatury wody spowodowały proces niszczenia największego pola rafy koralowej na świecie. Polegało to na tym, że w wodzie o podwyższonej temperaturze zaczął się rozwijać pewien gatunek wodorostu, powodując zagładę alg, które żyły w symbiozie z koralowcami. W efekcie powodowało to zmianę koloru rafy, dlatego też ten proces nazywano "wybielaniem". Jego wynikiem było zablokowanie dostępu wody i tlenu oraz duszenie się i obumieranie koralowca.

Szczęśliwe pojawienie się rzadko występujących razem czynników, umożliwiło odwrócenie tego zjawiska i rozpoczęcie odbudowy rafy. Jest to bardzo ważne i optymistyczne wydarzenie. Jeśli ta tendencja utrzyma się przez najbliższych 10 lat to rafa może się całkowicie zregenerować.

Rafy koralowe są bardzo ważnymi elementami światowego ekosystemu i stanowią naturalne środowisko dla milionów wodnych organizmów przybrzeżnych. Oprócz tego są bardzo ważnym składnikiem światowej gospodarki, przynosząc dziesiątki miliardów dolarów z turystyki i rybołówstwa. Niestety są one także zagrożone przez wiele czynników takich jak: nadmierne połowy, rozwój strefy nadbrzeżnej, spływ ziemi do oceanu, oraz trzęsienia ziemi i związane z nimi fale tsunami. Duże zniszczenia Wielkiej Rafy Barierowej poczyniło tsunami z 2004 roku.

Jednak największym zagrożeniem dla rafy są zmiany klimatyczne, a szczególnie emisje dwutlenku węgla, które powodują zwiększenie kwasowości wody. Ubiegłoroczne badania wykazały, że 1/5 światowego zasobu raf koralowych uległa częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu w wyniku zmiany klimatu. Globalna Sieć Monitorowania rafy koralowej informuje, że jeśli emisja CO2 będzie się zwiększać w obecnym tempie to rafa może nie przetrwać.

Źródło: www.guardian.co.uk