KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

XIII Bydgoskie Spotkania z Australią

Drukuj
(2 głosów, średnia ocena 3.00 na 5)
XIII Bydgoskie Spotkania z Australią (14-29.11.2004) cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Lokalne media na bieżąco przekazywały informacje o organizowanych przez Klub Miłośników Australii i Oceanii i naszych współorganizatorów imprezach w ramach XIII BSzA. Dwukrotnie przedstawiciele Klubu wzięli udział w nagraniach audycji w Bydgoskiej Telewizji. Przeprowadzono konkursy dla czytelników i słuchaczy. W prasie ukazały się wywiady, relacje i zdjęcia. W tym czasie naprawdę wiele w Bydgoszczy mówiło się i pisało o Australii.
 
Niedziela, 14.11.2004 - Eliminacje do Finału Konkursu Wiedzy o Australii

Impreza zorganizowana wspólnie z Zespołem Szkół nr 13 "Copernicanum" w Bydgoszczy.
(Aula Zespołu Szkół nr 13 "Copernicanum", Bydgoszcz, ul. Kopernika 1, godz.11:00)

W ramach XIII Bydgoskich Spotkań z Australią, odbyły się eliminacje do Konkursu Wiedzy o Australii. Do testu pisemnego przystąpiły osoby dorosłe jak i uczniowie bydgoskich liceów, techników oraz gimnazjów. Kilkudziesięciu uczestników wykazało się bardzo dużą wszechstronną wiedzą o Australii i by wyłonić finałową dziesiątkę trzeba było przeprowadzić dodatkową dogrywkę. Na podstawie ilości punktów uzyskanych w eliminacyjnym teście pisemnym komisja konkursowa wyłoniła dziesięciu finalistów.

Eliminacje do Finału KonkursuEliminacje do Finału KonkursuEliminacje do Finału Konkursu

Alfabetyczna lista finalistów konkursu: Tomasz Bartkowiak, Jerzy Długosz, Stanisław Gajos, Jędrzej Graszek, Martyna Jóźwiak, Dawid Pipowski, Michał Płotnicki, Katarzyna Stecko, Roland Szwigowski, Agnieszka Zwolińska.

Regulamin Konkursu:

 1. Organizator: organizatorem konkursu jest obchodzący w tym roku dwudziestolecie swojej działalności Klub Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy.
 2. Patronat: Ambasada Australii w Polsce.
 3. Konkurs: jest organizowany w ramach XIII Bydgoskich Spotkań z Australią, które odbędą się w dniach 14-29.11.2004. Pytania będą dotyczyły flory i fauny australijskiej, geografii, historii oraz gospodarki Australii.
 4. Warunki uczestnictwa:
  1. Konkurs ma charakter otwarty. Do udziału w nim organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych - uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i osoby dorosłe,
  2. Termin zgłoszeń upływa w dniu 10.11.2004 o godz. 15:00,
  3. Zgłoszenia listowne lub osobiste pod adresem: Zespół Szkół nr 13 "COPERNICANUM", ul. Kopernika 1, 85-074 BYDGOSZCZ.
 5. Przebieg konkursu:
  1. Eliminacje pisemne odbędą się w niedzielę 14.11.2004 o godz. 11:00 w Zespole Szkół nr 13 "COPERNICANUM" ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy. Wyniki ogłoszone ostaną 1-1,5 godz. po zakończeniu eliminacji. Wyłonionych zostanie 10 finalistów i 2 rezerwowych,
  2. Finał konkursu odbędzie się w Sali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w sobotę 27.11.2004 o godz. 11:00.
 6. Nagrody:
  1. I nagroda,
  2. II nagroda,
  3. III nagroda,
  4. 7 wyróżnień dla pozostałych finalistów (informacja o nagrodach i wyróżnieniach będzie podana do wiadomości podczas eliminacji w dniu 14.11.2004).
 7. Jury: organizatorzy powołają komisję konkursową, której zadaniem będzie podejmowanie wszystkich decyzji w sprawach spornych, także nie objętych niniejszym regulaminem. Decyzje komisji konkursowej są ostateczne.

Finał Konkursu odbył się w sobotę 27.11.2004 roku o godz. 11:00 w Sali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, przy ul. Jagiellońskiej.
 

Środa, 17.11.2004 - Wystawy fotograficzne

Wystawy zorganizowane wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy.
(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)

Otwarcie wystaw fotograficznych:

 • "Aborygeni Australii" - Jadwigi Hadryś (Australia),
  Wystawa poświęcona Aborygenom z Ramingining jest owocem kilkumiesięcznego pobytu Jadwigi Hadryś na dalekiej północy Australii. Autorka zdjęć mieszkała w Australii 25 lat, gdzie po ukończeniu studiów plastycznych pracowała jako kierownik działu graficznego stacji telewizyjnej SBS. W 1993 roku jako jedna z nielicznych osób pochodzenia nie-aborygeńskiego uzyskała pozwolenie od Aborygeńskiej Rady Praw Ziemi na wizytę w osadzie Ramingining. W odróżnieniu od ludności aborygeńskiej w wielkich miastach, mieszkańcy tej osady zachowali tradycyjny sposób życia, strukturę społeczną, rytuały i kulturę. Tutaj traktuje się środowisko naturalne z dużym szacunkiem i odpowiedzialnością a natura i związana z nią mitologia determinują sposób pojmowania świata i rytm życia. Przebywanie z dala od zachodniej cywilizacji było dla Jadwigi Hadryś nowym i cennym doświadczeniem. Zaprzyjaźniła się z mieszkańcami osady i uczestniczyła w ich pracy i obrzędach. Wyrazem akceptacji autorki zdjęć przez aborygeńską społeczność było symboliczne przyjęcie jej do tamtejszej wspólnoty i nadanie jej imienia plemiennego (skin name).
  Cennym elementem tej ekspozycji są towarzyszące większości prac obszerne podpisy w formie osobistego komentarza autorki. Mówią o okolicznościach w jakich dane zdjęcie powstało, lub wyjaśniają znaczenie przedstawionych przedmiotów i obrzędów. Przybliża to polskiemu odbiorcy egzotyczny świat aborygeńskiej rzeczywistości.

 • "Krajobrazy i ludzie Australii" - Basi Meder (Australia).
  Basia Meder, Polka od lat mieszkająca w Australii, podróżniczka, fotograf. Autorka wielu wystaw fotograficznych będących plonem jej licznych podróży. Niedawno ukończyła roczną podróż po kontynencie afrykańskim. Współpracuje z renomowanymi magazynami i towarzystwami fotograficznymi.
  W Australii jej ulubionym tematem prac fotograficznych jest odmienność przyrody australijskiej, szczególnie upodobała sobie eukaliptusy. Prace prezentowane na wystawie stanowią część większej wystawy prezentowanej w Australii a także w Polsce m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Strona internetowa autorki: www.basia.meder.net

WystawyWystawyWystawyWystawyWystawyWystawy

Otwarcie wystaw było także oficjalnym otwarciem XIII Bydgoskich Spotkań z Australią. Pałacyk, w którym mieści się Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa zamienił się w "tymczasową" ambasadę Australii. Obecni byli przedstawiciele lokalnych mediów - w tym patronackie Radio Pomorza i Kujaw oraz Express Bydgoski.
 

Czwartek, 18.11.2004 - "Australia moja miłość"

Impreza zorganizowana wspólnie z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy.
(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)

"Australia moja miłość" - ilustrowane przeźroczami spotkanie z podróżnikiem - Markiem Tomalikiem, autorem książki "Australia moja miłość", kierownikiem "Wyprawy Śladami Strzeleckiego 2004". Podkład muzyczny: Ernest Gaweł - gitara, Piotr Krzemiński - gitara (członkowie zespołu "Kusi Ciele"). Przeźrocza były "ilustrowane" muzyką oraz urywkami poezji australijskiej z antologii i w tłumaczeniu Ludwiki Amber.

Australia moja miłośćAustralia moja miłośćAustralia moja miłośćAustralia moja miłośćAustralia moja miłośćAustralia moja miłość

Marek Tomalik - z wykształcenia geolog (UJ), z zamiłowania podróżnik; dziennikarz radiowy i prasowy zajmujący się tematami podróżniczo - turystycznymi, fotograf; przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Indie, Nepal, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Brazylię, Meksyk i kraje Europy.

 • współautor popularnego programu radiowego GLOBTROTER,
 • współautor książki "Australia, moja miłość. Dziennik podróży",
 • współautor przewodników praktycznych Pascala: "Sydney", "Australia" i "Tanie podróżowanie po Europie",
 • organizator i szef wyprawy "Australia Zachodnia 2002 - The Real Outback Expedition" uhonorowanej prestiżową nagrodą Kolosy 2002 i publikacjami w National Geographic.


"Wyprawa Śladami Strzeleckiego 2004"

 • Miejsce: Wyprawa Śladami Strzeleckiego powiedzie z Perth, stolicy stanu Australia Zachodnia, bezdrożami pustynnego interioru wprost pod Górę Kościuszki, a ściślej pod pomnik Strzeleckiego w miejscowości Jindabyne, u stóp najwyższej góry Australii. Przez ślady Strzeleckiego rozumiemy nie tylko trasy jego naukowych podróży, ale także miejsca geograficzne, którym na cześć polskiego badacza nadano nazwę Strzelecki.
 • Trasa: ok. 12 000 km, w tym 7500 km bezdrożami m. in. Małej Pustyni Piaszczystej, Pustyni Gibsona, Pustyni Simpsona, Pustyni Strzeleckiego i Wielkiego Basenu Artezyjskiego.
 • Termin: wrzesień-październik 2004r.
 • Czas trwania: około 40 dni.
 • Transport: 3 samochody 4WD (terenowe, z napędem na cztery koła).

Wyprawa Śladami Strzeleckiego 2004Wyprawa Śladami Strzeleckiego 2004


Poniedziałek, 22.11.2004 - "Moja Australia, czyli 24 tysiące kilometrów po czerwonym kontynencie"

(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)

"Moja Australia, czyli 24 tysiące kilometrów po czerwonym kontynencie" - ilustrowane przeźroczami spotkanie z prezesem KMAiO - Lechem Olszewskim. Podczas spotkania zaprezentowano najciekawsze przeźrocza z III Klubowej Wyprawy do Australii z 2003 roku.

Moja Australia...Moja Australia...Moja Australia...Moja Australia...

Lech Olszewski - jest prezesem obchodzącego w tym roku swe 20-lecie - KLUBU MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII W BYDGOSZCZY. Była to jego trzecia wyprawa w ten rejon świata. Tym razem przemierzył po Australii 24000 km.
Dotarł do czerwonego serca kontynentu, gdzie m.in. u Aborygenów pobierał lekcję gry na Didgeridoo. Podziwiał jeden z najpiękniejszych parków narodowych w świecie - Park Narodowy Kakadu. "Wdrapał" się na 50-metrowe drzewo Karri w Australii Zachodniej. Przemierzył trasę Perth - Adelaide poprzez pustynię Nullabor. W Sydney wszedł na szczyt mostu Harbour Bridge. Odwiedzał rozsianych po kontynencie naszych rodaków.
 

Sobota, 27.11.2004 - Finał Konkursu Wiedzy o Australii

Finał Konkursu zorganizowany wspólnie z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy
(Sala Widowiskowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska, godz. 11:00)

Tym razem część pytań w finale konkursu stanowiły pokazywane na dużym ekranie przeźrocza dotyczące Australii, co było bardziej atrakcyjne i poznawcze dla widowni. Wyłonienie trójki zwycięzców nie było łatwe, gdyż poziom wiedzy finalistów był naprawdę imponujący. Zwycięzca otrzymał wieżę stereofoniczną oraz drukarkę, zdobywca drugiego miejsca drukarkę a trzeciego półroczną dwuosobową wejściówkę do kina "Adria". Pierwsza trójka otrzymała także upominki z rąk sekretarza Ambasady Australii Gorana Nuhicha. Wszyscy finaliści otrzymali upominki od firmy LOGON S.A. oraz klubowe wydawnictwo jubileuszowe. Konkurs uświetniły występy grup tanecznych Pałacu Młodzieży.

Finał KonkursuFinał KonkursuFinał KonkursuFinał Konkursu

Sobota, 27.11.2004 - Wieczór Australijski - Spotkanie Jubileuszowe

Wieczór zorganizowany wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy
(Kawiarnia Artystyczna "WĘGLISZEK", Bydgoszcz, ul. Batorego, godz. 18:00)

Spotkanie Jubileuszowe odbyło się z udziałem sekretarza Ambasady Australii Gorana Nuhicha, Kujawsko-Pomorskiego Wojewody Romualda Kosieniaka, przedstawicieli władz lokalnych, członków i przyjaciół Klubu Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy.

Podczas spotkania Wojewoda wręczył Romanowi Malinowskiemu i Lidii Olszewskiej Srebrne Krzyże Zasługi a Mirosławowi Mąkolowi i Leszkowi Kaczmarkowi Medale Wojewody. Trzeci medal przyznano będącej aktualnie w ... Australii - Alicji Burzyńskiej. Roman Malinowski, Lidia i Lech Olszewscy otrzymali z rąk wojewody Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury.

Wieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór AustralijskiWieczór Australijski

Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy w imieniu Prezydenta Bydgoszczy wręczył listy pochwalne Edycie Łaszcz, Annie Rymkiewicz, Lidii i Lechowi Olszewskim.

Sekretarz Ambasady Australii Goran Nuhich w imieniu nieobecnego z powodu wizyty w tym samym czasie w Brukseli Ambasadora odczytał list pochwalny dla Klubu a Prezesowi Honorowemu, założycielowi KMAiO wręczył upominek specjalny. Aktualnemu prezesowi Lechowi Olszewskiemu członkowie klubu wręczyli w podziękowaniu za dotychczasową działalność ... didgeridoo.

Zaprezentowano zebranym pierwsze egzemplarze naszego wydawnictwa jubileuszowego "Klub Miłośników Australii i Oceanii - XX lat". Ilustrowana sporą ilością kolorowych zdjęć książka zawiera kaledarium naszej dwudziestoletniej działalności oraz opisy trzech dotychczasowych klubowych wypraw do Australii.

W części artystycznej wystąpiła Grupa Wokalna "Amini Causa" prezentując m.in. "Waltzing Matilda". Przy biesiadnym stole, na którym królowało australijskie wino z Australii Południowej "rozmowom i wspomnieniom nie było końca".
 

Poniedziałek, 29.11.2004 - "Kino Antypodów" - "Polowanie na króliki"

Seans zorganizowany wspólnie z Kinoteatrem "Adria" w Bydgoszczy. Dystrybutor filmu: Monolith Films.
(Kinoteatr "Adria", Bydgoszcz, ul. Toruńska, godz. 18:00)

W ramach tradycyjnie odbywającego się z okazji BSzA Kina Antypodów w tym roku zaprezentowany został film produkcji australijskiej "Polowanie na króliki" (tytuł oryg. "Rabbit-Proof Fence") w reżyserii Philipa Noyce'a. Film, który w czasie swojej ubiegłorocznej premiery przeszedł prawie niezauważony zebrał na widowni ponad dwustu widzów. W atmosferę filmu wprowadził dr Piotr Zwierzchowski - filmoznawca z Katedry Kultury Współczesnej Akademii Bydgoskiej.

altaltalt

Kino Antypodów – "Polowanie na króliki"

Wyobraź sobie, że jesteś 2500 kilometrów od własnego domu, na środku pustyni.
Wyobraź sobie, że jesteś głodny, zmęczony i twoim tropem podąża pościg.
Wyobraź sobie do tego, że jesteś dzieckiem.

Treść:
Rok 1931. Molly Craig jest aborygeńską dziewczynką, która w ramach polityki australijskiego rządu, podobnie jak setki innych dzieci z domieszką białej krwi, została siłą odebrana rodzicom i przymusowo osadzona w ochronce. Pobyt w ponurym sierocińcu miał pomóc "mieszańcom" w zintegrowaniu się z białą społecznością Australii. Jednak mała Molly nie godzi się na nowe życie według norm i zaleceń białych i wraz z młodszą siostrą i kuzynką postanawiają uciec z ochronki do rodziców. Zagubione na bezkresnym bezludziu starają się odnaleźć płot na króliki - gigantyczne ogrodzenie dzielące kontynent na dwie części - który jest ich jedynym drogowskazem. Przemierzają 2500 kilometrów australijskiego pustkowia, próbując zmylić i przechytrzyć depczący im po piętach policyjny pościg. Wstrząsająca i wzruszająca opowieść, zilustrowana genialną muzyką Petera Gabriela.

Prawda:
STOLEN GENERATION
Zgodnie z oficjalną polityką rządu, od 1900 roku wszystkie aborygeńskie dzieci z domieszką białej krwi miały być zabrane ze swoich rodzin, w celu zasymilowania ich z białą populacją. Kiedy na kontynencie australijskim pojawili się pierwsi biali osadnicy, stało się jasnym, że konflikt dwóch kompletnie odmiennych kultur jest nieunikniony. W połowie XIX wieku europejscy osadnicy i duszpasterze wdzierali się w głąb terytoriów zamieszkałych przez Aborygenów i wypowiedzieli wojnę tradycyjnym strukturom społecznym rdzennej ludności. Od 1900 do 1972 roku na mocy oficjalnych zarządzeń, w majestacie prawa uprowadzano dzieci pół i ćwierć krwi "białe".