środa, 01 grudnia 2004
Impreza zorganizowana wspólnie z Zespołem Szkół nr 13 "Copernicanum" w Bydgoszczy.
(Aula Zespołu Szkół nr 13 "Copernicanum", Bydgoszcz, ul. Kopernika 1, godz.11:00)
W ramach XIII Bydgoskich Spotkań z Australią, odbyły się eliminacje do Konkursu Wiedzy o Australii. Do testu pisemnego przystąpiły osoby dorosłe jak i uczniowie bydgoskich liceów, techników oraz gimnazjów. Kilkudziesięciu uczestników wykazało się bardzo dużą wszechstronną wiedzą o Australii i by wyłonić finałową dziesiątkę trzeba było przeprowadzić dodatkową dogrywkę. Na podstawie ilości punktów uzyskanych w eliminacyjnym teście pisemnym komisja konkursowa wyłoniła dziesięciu finalistów.
Alfabetyczna lista finalistów konkursu: Tomasz Bartkowiak, Jerzy Długosz, Stanisław Gajos, Jędrzej Graszek, Martyna Jóźwiak, Dawid Pipowski, Michał Płotnicki, Katarzyna Stecko, Roland Szwigowski, Agnieszka Zwolińska.
Regulamin Konkursu:
- Organizator: organizatorem konkursu jest obchodzący w tym roku dwudziestolecie swojej działalności Klub Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy.
- Patronat: Ambasada Australii w Polsce.
- Konkurs: jest organizowany w ramach XIII Bydgoskich Spotkań z Australią, które odbędą się w dniach 14-29.11.2004. Pytania będą dotyczyły flory i fauny australijskiej, geografii, historii oraz gospodarki Australii.
- Warunki uczestnictwa:
- Konkurs ma charakter otwarty. Do udziału w nim organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych - uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów i osoby dorosłe,
- Termin zgłoszeń upływa w dniu 10.11.2004 o godz. 15:00,
- Zgłoszenia listowne lub osobiste pod adresem: Zespół Szkół nr 13 "COPERNICANUM", ul. Kopernika 1, 85-074 BYDGOSZCZ.
- Przebieg konkursu:
- Eliminacje pisemne odbędą się w niedzielę 14.11.2004 o godz. 11:00 w Zespole Szkół nr 13 "COPERNICANUM" ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy. Wyniki ogłoszone ostaną 1-1,5 godz. po zakończeniu eliminacji. Wyłonionych zostanie 10 finalistów i 2 rezerwowych,
- Finał konkursu odbędzie się w Sali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w sobotę 27.11.2004 o godz. 11:00.
- Nagrody:
- I nagroda,
- II nagroda,
- III nagroda,
- 7 wyróżnień dla pozostałych finalistów (informacja o nagrodach i wyróżnieniach będzie podana do wiadomości podczas eliminacji w dniu 14.11.2004).
- Jury: organizatorzy powołają komisję konkursową, której zadaniem będzie podejmowanie wszystkich decyzji w sprawach spornych, także nie objętych niniejszym regulaminem. Decyzje komisji konkursowej są ostateczne.
Finał Konkursu odbył się w sobotę 27.11.2004 roku o godz. 11:00 w Sali Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, przy ul. Jagiellońskiej.
Wystawy zorganizowane wspólnie z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy.
(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)
Otwarcie wystaw fotograficznych:
- "Aborygeni Australii" - Jadwigi Hadryś (Australia),
Wystawa poświęcona Aborygenom z Ramingining jest owocem kilkumiesięcznego pobytu Jadwigi Hadryś na dalekiej północy Australii. Autorka zdjęć mieszkała w Australii 25 lat, gdzie po ukończeniu studiów plastycznych pracowała jako kierownik działu graficznego stacji telewizyjnej SBS. W 1993 roku jako jedna z nielicznych osób pochodzenia nie-aborygeńskiego uzyskała pozwolenie od Aborygeńskiej Rady Praw Ziemi na wizytę w osadzie Ramingining. W odróżnieniu od ludności aborygeńskiej w wielkich miastach, mieszkańcy tej osady zachowali tradycyjny sposób życia, strukturę społeczną, rytuały i kulturę. Tutaj traktuje się środowisko naturalne z dużym szacunkiem i odpowiedzialnością a natura i związana z nią mitologia determinują sposób pojmowania świata i rytm życia. Przebywanie z dala od zachodniej cywilizacji było dla Jadwigi Hadryś nowym i cennym doświadczeniem. Zaprzyjaźniła się z mieszkańcami osady i uczestniczyła w ich pracy i obrzędach. Wyrazem akceptacji autorki zdjęć przez aborygeńską społeczność było symboliczne przyjęcie jej do tamtejszej wspólnoty i nadanie jej imienia plemiennego (skin name).
Cennym elementem tej ekspozycji są towarzyszące większości prac obszerne podpisy w formie osobistego komentarza autorki. Mówią o okolicznościach w jakich dane zdjęcie powstało, lub wyjaśniają znaczenie przedstawionych przedmiotów i obrzędów. Przybliża to polskiemu odbiorcy egzotyczny świat aborygeńskiej rzeczywistości.
- "Krajobrazy i ludzie Australii" - Basi Meder (Australia).
Basia Meder, Polka od lat mieszkająca w Australii, podróżniczka, fotograf. Autorka wielu wystaw fotograficznych będących plonem jej licznych podróży. Niedawno ukończyła roczną podróż po kontynencie afrykańskim. Współpracuje z renomowanymi magazynami i towarzystwami fotograficznymi.
W Australii jej ulubionym tematem prac fotograficznych jest odmienność przyrody australijskiej, szczególnie upodobała sobie eukaliptusy. Prace prezentowane na wystawie stanowią część większej wystawy prezentowanej w Australii a także w Polsce m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Strona internetowa autorki: www.basia.meder.net
Otwarcie wystaw było także oficjalnym otwarciem XIII Bydgoskich Spotkań z Australią. Pałacyk, w którym mieści się Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa zamienił się w "tymczasową" ambasadę Australii. Obecni byli przedstawiciele lokalnych mediów - w tym patronackie Radio Pomorza i Kujaw oraz Express Bydgoski.
Impreza zorganizowana wspólnie z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy.
(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)
"Australia moja miłość" - ilustrowane przeźroczami spotkanie z podróżnikiem - Markiem Tomalikiem, autorem książki "Australia moja miłość", kierownikiem "Wyprawy Śladami Strzeleckiego 2004". Podkład muzyczny: Ernest Gaweł - gitara, Piotr Krzemiński - gitara (członkowie zespołu "Kusi Ciele"). Przeźrocza były "ilustrowane" muzyką oraz urywkami poezji australijskiej z antologii i w tłumaczeniu Ludwiki Amber.
Marek Tomalik - z wykształcenia geolog (UJ), z zamiłowania podróżnik; dziennikarz radiowy i prasowy zajmujący się tematami podróżniczo - turystycznymi, fotograf; przemierzył Australię, Singapur, Malezję, Tajlandię, Birmę, Indie, Nepal, Syberię (J. Bajkał), Laponię, Egipt, Syrię, Liban, Brazylię, Meksyk i kraje Europy.
- współautor popularnego programu radiowego GLOBTROTER,
- współautor książki "Australia, moja miłość. Dziennik podróży",
- współautor przewodników praktycznych Pascala: "Sydney", "Australia" i "Tanie podróżowanie po Europie",
- organizator i szef wyprawy "Australia Zachodnia 2002 - The Real Outback Expedition" uhonorowanej prestiżową nagrodą Kolosy 2002 i publikacjami w National Geographic.
"Wyprawa Śladami Strzeleckiego 2004"
- Miejsce: Wyprawa Śladami Strzeleckiego powiedzie z Perth, stolicy stanu Australia Zachodnia, bezdrożami pustynnego interioru wprost pod Górę Kościuszki, a ściślej pod pomnik Strzeleckiego w miejscowości Jindabyne, u stóp najwyższej góry Australii. Przez ślady Strzeleckiego rozumiemy nie tylko trasy jego naukowych podróży, ale także miejsca geograficzne, którym na cześć polskiego badacza nadano nazwę Strzelecki.
- Trasa: ok. 12 000 km, w tym 7500 km bezdrożami m. in. Małej Pustyni Piaszczystej, Pustyni Gibsona, Pustyni Simpsona, Pustyni Strzeleckiego i Wielkiego Basenu Artezyjskiego.
- Termin: wrzesień-październik 2004r.
- Czas trwania: około 40 dni.
- Transport: 3 samochody 4WD (terenowe, z napędem na cztery koła).
(Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4, godz. 17:00)
"Moja Australia, czyli 24 tysiące kilometrów po czerwonym kontynencie" - ilustrowane przeźroczami spotkanie z prezesem KMAiO - Lechem Olszewskim. Podczas spotkania zaprezentowano najciekawsze przeźrocza z III Klubowej Wyprawy do Australii z 2003 roku.
Lech Olszewski - jest prezesem obchodzącego w tym roku swe 20-lecie - KLUBU MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII W BYDGOSZCZY. Była to jego trzecia wyprawa w ten rejon świata. Tym razem przemierzył po Australii 24000 km.
Dotarł do czerwonego serca kontynentu, gdzie m.in. u Aborygenów pobierał lekcję gry na Didgeridoo. Podziwiał jeden z najpiękniejszych parków narodowych w świecie - Park Narodowy Kakadu. "Wdrapał" się na 50-metrowe drzewo Karri w Australii Zachodniej. Przemierzył trasę Perth - Adelaide poprzez pustynię Nullabor. W Sydney wszedł na szczyt mostu Harbour Bridge. Odwiedzał rozsianych po kontynencie naszych rodaków.
Finał Konkursu zorganizowany wspólnie z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy
(Sala Widowiskowa Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, ul. Jagiellońska, godz. 11:00)
Tym razem część pytań w finale konkursu stanowiły pokazywane na dużym ekranie przeźrocza dotyczące Australii, co było bardziej atrakcyjne i poznawcze dla widowni. Wyłonienie trójki zwycięzców nie było łatwe, gdyż poziom wiedzy finalistów był naprawdę imponujący. Zwycięzca otrzymał wieżę stereofoniczną oraz drukarkę, zdobywca drugiego miejsca drukarkę a trzeciego półroczną dwuosobową wejściówkę do kina "Adria". Pierwsza trójka otrzymała także upominki z rąk sekretarza Ambasady Australii Gorana Nuhicha. Wszyscy finaliści otrzymali upominki od firmy LOGON S.A. oraz klubowe wydawnictwo jubileuszowe. Konkurs uświetniły występy grup tanecznych Pałacu Młodzieży.
Wieczór zorganizowany wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Bydgoszczy
(Kawiarnia Artystyczna "WĘGLISZEK", Bydgoszcz, ul. Batorego, godz. 18:00)
Spotkanie Jubileuszowe odbyło się z udziałem sekretarza Ambasady Australii Gorana Nuhicha, Kujawsko-Pomorskiego Wojewody Romualda Kosieniaka, przedstawicieli władz lokalnych, członków i przyjaciół Klubu Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy.
Podczas spotkania Wojewoda wręczył Romanowi Malinowskiemu i Lidii Olszewskiej Srebrne Krzyże Zasługi a Mirosławowi Mąkolowi i Leszkowi Kaczmarkowi Medale Wojewody. Trzeci medal przyznano będącej aktualnie w ... Australii - Alicji Burzyńskiej. Roman Malinowski, Lidia i Lech Olszewscy otrzymali z rąk wojewody Odznaki Zasłużonego Działacza Kultury.
Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy w imieniu Prezydenta Bydgoszczy wręczył listy pochwalne Edycie Łaszcz, Annie Rymkiewicz, Lidii i Lechowi Olszewskim.
Sekretarz Ambasady Australii Goran Nuhich w imieniu nieobecnego z powodu wizyty w tym samym czasie w Brukseli Ambasadora odczytał list pochwalny dla Klubu a Prezesowi Honorowemu, założycielowi KMAiO wręczył upominek specjalny. Aktualnemu prezesowi Lechowi Olszewskiemu członkowie klubu wręczyli w podziękowaniu za dotychczasową działalność ... didgeridoo.
Zaprezentowano zebranym pierwsze egzemplarze naszego wydawnictwa jubileuszowego "Klub Miłośników Australii i Oceanii - XX lat". Ilustrowana sporą ilością kolorowych zdjęć książka zawiera kaledarium naszej dwudziestoletniej działalności oraz opisy trzech dotychczasowych klubowych wypraw do Australii.
W części artystycznej wystąpiła Grupa Wokalna "Amini Causa" prezentując m.in. "Waltzing Matilda". Przy biesiadnym stole, na którym królowało australijskie wino z Australii Południowej "rozmowom i wspomnieniom nie było końca".
Seans zorganizowany wspólnie z Kinoteatrem "Adria" w Bydgoszczy. Dystrybutor filmu: Monolith Films.
(Kinoteatr "Adria", Bydgoszcz, ul. Toruńska, godz. 18:00)
W ramach tradycyjnie odbywającego się z okazji BSzA Kina Antypodów w tym roku zaprezentowany został film produkcji australijskiej "Polowanie na króliki" (tytuł oryg. "Rabbit-Proof Fence") w reżyserii Philipa Noyce'a. Film, który w czasie swojej ubiegłorocznej premiery przeszedł prawie niezauważony zebrał na widowni ponad dwustu widzów. W atmosferę filmu wprowadził dr Piotr Zwierzchowski - filmoznawca z Katedry Kultury Współczesnej Akademii Bydgoskiej.
Kino Antypodów – "Polowanie na króliki"
Wyobraź sobie, że jesteś 2500 kilometrów od własnego domu, na środku pustyni.
Wyobraź sobie, że jesteś głodny, zmęczony i twoim tropem podąża pościg.
Wyobraź sobie do tego, że jesteś dzieckiem.
Rok 1931. Molly Craig jest aborygeńską dziewczynką, która w ramach polityki australijskiego rządu, podobnie jak setki innych dzieci z domieszką białej krwi, została siłą odebrana rodzicom i przymusowo osadzona w ochronce. Pobyt w ponurym sierocińcu miał pomóc "mieszańcom" w zintegrowaniu się z białą społecznością Australii. Jednak mała Molly nie godzi się na nowe życie według norm i zaleceń białych i wraz z młodszą siostrą i kuzynką postanawiają uciec z ochronki do rodziców. Zagubione na bezkresnym bezludziu starają się odnaleźć płot na króliki - gigantyczne ogrodzenie dzielące kontynent na dwie części - który jest ich jedynym drogowskazem. Przemierzają 2500 kilometrów australijskiego pustkowia, próbując zmylić i przechytrzyć depczący im po piętach policyjny pościg. Wstrząsająca i wzruszająca opowieść, zilustrowana genialną muzyką Petera Gabriela.
Prawda:
STOLEN GENERATION
Zgodnie z oficjalną polityką rządu, od 1900 roku wszystkie aborygeńskie dzieci z domieszką białej krwi miały być zabrane ze swoich rodzin, w celu zasymilowania ich z białą populacją. Kiedy na kontynencie australijskim pojawili się pierwsi biali osadnicy, stało się jasnym, że konflikt dwóch kompletnie odmiennych kultur jest nieunikniony. W połowie XIX wieku europejscy osadnicy i duszpasterze wdzierali się w głąb terytoriów zamieszkałych przez Aborygenów i wypowiedzieli wojnę tradycyjnym strukturom społecznym rdzennej ludności. Od 1900 do 1972 roku na mocy oficjalnych zarządzeń, w majestacie prawa uprowadzano dzieci pół i ćwierć krwi "białe".