KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Wydawnictwo jubileuszowe "KMAiO - XX lat"

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Zapraszamy do lektury naszej książki wydanej z okazji jubileuszu XX-lecia Klubu Miłośników Australii i Oceanii.

Spis treści:


Mapka Australii

Mapka Australii


Zamiast wstępu

Marzenia się spełniają, jeśli ich spełnienia naprawdę się pragnie. Swe młodzieńcze marzenia o Antypodach Roman Malinowski urzeczywistnił inicjując 11 stycznia 1984 roku założenie Klubu Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy. Skupił wokół siebie podobnych do niego "pasjonatów" i chociaż w tych czasach władze były temu delikatnie mówiąc niechętne, doprowadził po kilku latach do oficjalnej rejestracji naszego stowarzyszenia.
Klub Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce i zrzesza ludzi w różnym wieku i o różnych zawodach. Spora grupa naszych członków była w Australii i Nowej Zelandii (niektórzy kilkukrotnie), cześć z nas połączona jest więzami rodzinnymi, wszyscy mamy tam przyjaciół. Łączy nas wspólna pasja wzbogacania naszej wiedzy o tej odległej części świata oraz przekazywania jej jak najszerszym rzeszom zainteresowanych osób. Interesuje nas wszystko co dotyczy Australii i Oceanii; historia, kultura, osiągnięcia naukowe i gospodarcze, życie zamieszkałej tam Polonii oraz wspaniała niepowtarzalna przyroda.

Promując Antypody organizujemy konkursy wiedzy o Australii i Oceanii, konkursy plastyczne, wystawy fotografii, malarstwa i plakatów a także ilustrowane przeźroczami spotkania z pisarzami, dziennikarzami i podróżnikami, którzy odwiedzali ten region świata oraz prezentujemy mieszkańcom Bydgoszczy ciekawe filmy nakręcone na Antypodach. Organizujemy klubowe wyprawy do Australii a na swym koncie mamy już trzy zrealizowane podróże na ten niezwykły kontynent. Na piknikach i wieczornych imprezach w pubach bawimy się po australijsku śpiewając "Walzing Matildę" i grając w "two up". Największą organizowaną przez nas imprezą a właściwie cyklem imprez o charakterze kulturalnym są Bydgoskie Spotkania z Australią, które na stałe wpisały się w kalendarz bydgoskich imprez kulturalnych. Swym działaniem popularyzujemy nie tylko Antypody, ale również swoje miasto i region wśród Australijczyków.

Na swojej drodze ciągle spotykamy wielu wspaniałych i ciekawych ludzi, zawiązujemy od lat trwające przyjaźnie i to na obydwu półkulach. Wydaje się, że jest to naszą największa wartością. Pomogło nam to w przeszłości podtrzymać działalność klubową w "trudniejszych czasach", pomaga w podejmowaniu działań - wydających się na "pierwszy rzut oka" - ponad nasze siły. Jednym z nich była próba wydania - z okazji XX-lecia Klubu Miłośników Australii i Oceanii - okolicznościowego wydawnictwa. Udało się nam to zrobić dzięki osobistemu wielkiemu zaangażowaniu wielu członków klubu, jego przyjaciół i sympatyków. Warto czasami, chociażby z okazji jubileuszu, spojrzeć wstecz na swoje dokonania. Można stwierdzić wówczas, że naprawdę sporo do tej pory zostało dokonane a satysfakcja z tego pobudza do dalszego działania.

W niniejszym jubileuszowym wydawnictwie - "Klub Miłośników Australii i Oceanii w Bydgoszczy XX-lat" - ukazujemy oprócz Kalendarium trzy relacje z dotychczasowych klubowych wypraw do Australii. Zachęceniem do lektury niech będzie cytat z pierwszej z nich, będący zarazem niejako mottem naszej "zabawy w Australię"
 
"Wracamy nieco zmęczeni, ale szczęśliwi. Wzbogaceni wspaniałym bagażem przeżytych wojaży, ale też z opustoszałymi kieszeniami. Ale nic to. Już zaczynamy marzyć o następnej wyprawie. Miłość do Australii, jak każda miłość zresztą - sporo kosztuje. Wzbogaca wszakże o marzenia, które wyzwalają chęć zdobywania pieniędzy i rezerwowania czasu na realizację swoich planów. Pięknych Marzeń nigdy nie za wiele."

Bydgoszcz 11.01.2004
Lech Olszewski (Prezes)

alt