KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Kalendarium KMAiO

Drukuj
(4 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

[Kliknij wybrane zdjęcie, aby je powiększyć]

11 styczeń 1984
Roman MalinowskiWycinek z prasyPierwsze zaproszenie

Z inicjatywy wielkiego miłośnika i entuzjasty Australii, Romana Malinowskiego powstało pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Polsko-Australijskie, które przyjęło nazwę Klub Miłośników Australii i Oceanii. Inauguracyjne spotkanie odbyło się w Zakładowym Klubie Kultury przy Zakładach Elektromechanicznych "BELMA" 11 stycznia 1984 roku o godzinie 1700. Gościem spotkania był pisarz i podróżnik Bronisław Dostatni - autor książki pt. "Na kolorowych atolach Oceanii".

Klub "Belmy" stał się miejscem, w którym grono sympatyków i entuzjastów dalekiego kontynentu spotykało się co 2 - 3 tygodnie, by zapoznać się z przeszłością, teraźniejszością i kulturą dalekich antypodów. Organizowano spotkania z ludźmi, którzy mieli okazję zwiedzić ten odległy i jakże ciekawy zakątek świata.

19-21 październik 1984 - I Bydgoskie Spotkania z Australią

W niespełna 10 miesięcy od powstania Klubu odbyła się pierwsza impreza adresowana do mieszkańców Bydgoszczy i regionu - I Bydgoskie Spotkania z Australią. Program obejmował szeroki wachlarz imprez przybliżających piąty kontynent. Wyświetlano filmy fabularne; projekcjom towarzyszyło hasło: "Australia - nieznany kraj, nieznane kino". Znani podróżnicy i pisarze - Bronisław Dostatni i Ryszard Badowski opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu w Australii; ciekawą relację z wyprawy na ten ląd grupy badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił dr Władysław Lange. Odbył się pierwszy konkurs wiedzy o Australii, adresowany do uczniów szkół średnich.

25-27 październik 1985 - II Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Grono miłośników Australii powiększało się. Australia stawała się coraz bliższa. I Bydgoskie Spotkania z Australią cieszyły się dużym zainteresowaniem, więc postanowiliśmy na stałe włączyć je do naszych działań. Bydgoskie spotkania z krajem kangurów stały się imprezą cykliczną. W ramach II Spotkań w klubie "Belmy" prezentowana była wystawa plakatu oraz wyświetlane były filmy i przeźrocza; szczególne zainteresowanie wzbudzały muszle i makatki ze zbiorów Lilianny Różańskiej i Alicji Burzyńskiej. Na spotkaniu autorskim redaktor Gazety Pomorskiej Tadeusz Bartkowiak wspominał swój pobyt w Australii.

Dużym powodzeniem cieszyły się konkursy adresowane do dzieci i młodzieży z bydgoskich szkół podstawowych i średnich.

xx
Pierwszym z nich był trzyetapowy konkurs wiedzy o Australii, w którym rywalizowało pięć trzyosobowych zespołów reprezentujących Licea Ogólnokształcące Nr 2 i 7 w Bydgoszczy. Zwyciężył zespół z LO Nr 2 w składzie: Eryk Hełminiak, Tomasz Pieczka i Janusz Szczutkowski - warto zaznaczyć, że uczniowie tej szkoły zwyciężyli w konkursie wiedzy o Australii po raz drugi.

Drugi to konkurs plastyczny pt. "Bliżej Australii", adresowany do młodszych klas szkół podstawowych. Polegał on na przedstawieniu kontynentu w różnych technikach plastycznych od rysunku począwszy, a skończywszy na malarstwie i fotografii. Agnieszka Malinowska z I klasy Szkoły Podstawowej Nr 2 i Anna Kowalska z I klasy Szkoły Podstawowej Nr 3 zostały laureatkami konkursu.

1986
x

Comiesięczne klubowe spotkania były zawsze bardzo ciekawe i sympatyczne. Zawiązywały się przyjaźnie i nici sympatii; potrafiliśmy się świetnie bawić nie tylko na typowych spotkaniach klubowych - organizowaliśmy wieczory towarzyskie, gdzie przy muzyce i lampce szampana - zawsze blisko Australii, spędzaliśmy wspólnie miłe wieczory.

 

17-19 październik 1986 - III Bydgoskie Spotkania z Australią

Gościem honorowym III Spotkań była Pani Claire Birgin II sekretarz ambasady Australii w Polsce.

Podobnie jak w latach ubiegłych oferta programowa skierowana do bydgoszczan była bardzo bogata. Swoimi wrażeniami z pobytu w Australii dzielił się Wojciech Dworczyk i Bronisław Dostatni. Opowiadali oni o samochodowej wyprawie przez kontynent, urokach jego parków narodowych oraz o najpiękniejszych miastach Australii.

W ramach III Bydgoskich Spotkań zorganizowano dwa konkursy. Pierwszy polegał na wykonaniu albumu pt. "Mój dzienniczek wiedzy o Australii" - najlepsze albumy wykonały: Katarzyna Pawlikowska ze Szkoły Podstawowej Nr 45, Katarzyna Kolesińska i Magdalena Borecka ze Szkoły Podstawowej Nr 10. Szkoły Podstawowe Nr 56 i 7 otrzymały nagrodę za najlepiej zbiorowo wykonany album. W drugim konkursie wiedzy o Australii zwyciężyli Janusz Szczutkowski i Dariusz Trypka z LO Nr 2, Adam Mańkowski i Andrzej Schonert z LO Nr 6 oraz Monika Wojnakowska i Roman Gliszczyński z LO Nr 2.

Imprezami towarzyszącymi były projekcje filmów oraz okolicznościowa wystawa.

1988 - 200-lecie Australii w Bydgoszczy
25 styczeń 1988
xx

26 stycznia 1788 roku do wybrzeży Australii przybyła flotylla 11 statków dowodzona przez kapitana Arthura Phillipa -na ich pokładach byli angielscy skazańcy, którzy dali początek nowemu społeczeństwu i państwu. W Klubie odbył się uroczysty wieczór, który zaingurował w Bydgoszczy obchody 200 - lecia Australii. Gościem spotkania był Kazimierz Kurkiewicz, dyrektor "Belmy". Prezes Klubu, Roman Malinowski, przybliżył historię kraju na antypodach. Imprezę zakończyła wspólna zabawa.

Obchody 200 - lecia Australii trwały cały rok. Towarzyszyły im wystawy, filmy, wspomnienia tych, którzy podróżowali po tym odległym kontynencie, konkursy wiedzy i plastyczne.

22 maj 1988 - Myślęciński Piknik Country
x

W Myślęcinku na polanie "Przy kominku" bawiliśmy się na Pikniku Country, podczas którego koncertowały czołowe krajowe grupy muzyczne reprezentujące ten styl, wśród nich "Lonstar Band", "Country Road", "Western Standard". Na tle wspaniałej muzyki odbywały się konkursy - najciekawszym z nich był rzut bumerangiem. Zwyciężył w nim Mariusz Bohanowicz, który w nagrodę otrzymał oryginalny australijski bumerang.
 

21-23 października 1988 - IV Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Najważniejszą imprezą naszych obchodów 200 - lecia Australii były IV Bydgoskie Spotkania z Australią. Po raz pierwszy na zaproszenie Klubu przyjechał do Bydgoszczy ambasador Australii w Polsce - Lawry W. Herron , który był gościem honorowym Spotkań.

W programie były spotkania, prelekcje, konkursy i pokazy filmów australijskich, a imprezy uświetnili tacy goście jak Tomasz Ostrowski - dziennikarz prasy i radia polonijnego w Melbourne oraz Bogdan Sienkiewicz - dziennikarz z gdańskiego ośrodka telewizyjnego, który snuł wspomnienia o Polonii australijskiej.

x

Kulminacją obchodów było rozstrzygnięcie trzech konkursów: plastycznego, na album i wiedzy o Australii. Do finału konkursu wiedzy o Australii zakwalifikowało się 5 młodych zawodników reprezentujących bydgoskie licea. Młodzież wykazała się dużą wiedzą, odpowiadając na pytania z zakresu geografii, ekonomii i ustroju politycznego Australii. Zwycięzcą konkursu został uczeń V LO Adam Stańczyk, który nagrodę - wysokiej klasy radiomagnetofon - odebrał z rąk prezesa Klubu Romana Malinowskiego. Zmagania uczestników konkursu obserwował ambasador, który zwycięzcę obdarował albumem o Australii.
 

x

W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Karolina Wojtowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 28. Nie wyłoniono zwycięzcy w konkursie na album - przyznano trzy równorzędne nagrody za drugie miejsce: Magdalenie Drabent, Agnieszce Wyszyńskiej i Annie Gizińskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 8. Wyróżnieniem uhonorowano Magdalenę Nijak z Inowrocławia za wykonany w gipsie pamiątkowy medal.

IV Bydgoskim Spotkaniom z Australią towarzyszył zespół muzyki country Drink Bar, a Telewizja Gdańsk przygotowała reportaż o bydgoskim spotkaniu z krajem na antypodach.

12 grudzień 1988 - Zakończenie obchodów 200-lecia Australii

Klubowym akcentem zamykającym obchody 200 - lecia Australii było ilustrowane przeźroczami spotkanie z Lechem Olszewskim, który opowiadał o swoich najciekawszych przeżyciach w czasie rocznego pobytu na tym kontynencie.

11 styczeń 1989 - V-lecie Klubu

Wieczór towarzyski w siedzibie Klubu zainaugurował obchody 5 - lecia: było to ostatnie spotkanie w klubie "Belma". Począwszy od 13 stycznia klubowicze spotykali się w każdy drugi poniedziałek miesiąca w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy przy Al. 1 Maja (obecnie Gdańska).
Obchodom 5 - lecia towarzyszyły liczne imprezy, w których bydgoszczanie "odkrywali" Australię.

W KMKiP otwarta została wystawa pt. "Aborygeni", obrazująca codzienne życie oraz obyczaje rdzennych Australijczyków. Tajemnicze wnętrze kontynentu australijskiego, dziką i nieujarzmioną przyrodę oraz przepiękne krajobrazy można było zobaczyć na przeźroczach, którymi ilustrował swoją relację z wyprawy naukowej na antypody dr Zdzisław Preisner z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
O tym jak Australijczycy obchodzili 200 - lecie opowiadał Zbigniew Urbanyi, który jako uczestnik historycznego już dzisiaj rejsu "Daru Młodzieży" był w tym czasie w Australii.

Kinomani mieli niecodzienną okazję obejrzeć głośny film jednego z najwybitniejszych australijskich reżyserów - Petera Weira - pt. Gallipoli"; jego tematyka dotyczyła tragedii australijskich żołnierzy podczas I wojny światowej walczących w okopach Gallipoli.

28 maja 1989 - Myślęciński Piknik Country
x

Po raz kolejny odbywał się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku Bydgoski Piknik Country, druga tego typu impreza w kraju. Jej współorganizatorem był nasz Klub. Myślęciński park stał się "małą Australią". Bydgoszczanie mogli "polować" na kangura, jeść barbacue i rzucać oryginalnym bumerangiem. Na scenie występowały zespoły country - "T-Band" i "Little Magie" z Warszawy, "Coach" z Krakowa, "Western Standard" z Łodzi oraz rodzima formacja "Drink Bar".
 

Czerwiec 1989 - Wycieczka statkiem "ONDYNA"

Wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej statkiem ONDYNA zorganizowaliśmy wycieczkę do Brdyujścia. Nie zabrakło akcentów australijskich. Bawiliśmy się przy australijskiej muzyce country, były gry i zabawy australijskie.

17 Sierpień 1989 - Rejestracja Klubu Miłośników Australii i Oceanii

Po pięciu latach działalności postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Wydział I Cywilny Klub został formalnie zarejestrowany. Wybrano nowe władze. Prezesem został ponownie Roman Malinowski, wiceprezesem Lidia Olszewska, a sekretarzem Czesław Kaczmarek.

27-29 październik 1989 - Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Spotkania z Australią weszły na stałe do kalendarium imprez organizowanych przez Klub. Z roku na rok nabierały coraz większego rozmachu i cieszyły się coraz większym zainteresowaniem Bydgoszczan. V jubileuszowe Spotkania miały szczególny charakter. Trzon programu stanowiły spotkania, między innymi z komendantem "Daru Młodzieży" - kapitanem Leszkiem Wiktorowiczem, który dowodził fregatą, kiedy ta przybiła do brzegów Australii z okazji jej 200 - lecia białego osadnictwa; Ryszardem Dołomisewiczem - żużlowcem, który podczas australijskiego lata 1997 roku startował na torach V Kontynentu i Nowej Zelandii; dr. Zdzisławem Preisnerem. Organizowano projekcje filmów i bajek dla dzieci. Kinomani mieli okazję obejrzeć film pt. "Australijski dramat", którego fabuła powstała na kanwie tragicznej wyprawy Burke´a i Willsa, której celem było przejście przez cały kontynent z południa na północ. Była również dyskoteka po australijsku z niespodziankami.

x

Tradycyjnie Spotkaniom towarzyszyły dwa konkursy: wiedzy o Australii i plastyczny pt. "Malujemy Australię", tym razem o zasięgu ogólnopolskim. Pierwszy z nich adresowany był do uczniów szkół podstawowych i średnich. Obejmował pytania z historii, geografii i ustroju politycznego Australii. Przebieg konkursu był niezwykle emocjonujący. Piątka finalistów wykazała się doskonałą znajomością Australii - zwyciężyła Mirosława Kaczmarek, która w nagrodę otrzymała radiomagnetofon oraz wycieczkę do dowolnego kraju europejskiego.
 

x

Zainteresowanie drugim konkursem było także bardzo duże, napłynęło ponad 2500 prac. Plon konkursu można było oglądać na pokonkursowej wystawie zorganizowanej w Pałacu Młodzieży.

Gościem honorowym V Spotkań była sekretarz ambasady australijskiej w Polsce Abigail Rossiter.

Wieczór Australijski, zorganizowany w nowej siedzibie Klubu w Zakładowym Domu Kultury "ROMET" przy ul. Floriana, zakończył V Bydgoskie Spotkania z Australią.

12 luty 1990

W ramach promocji wchodzącego na ekrany filmu pt. "Krokodyl Dundee II" w kinie POLONIA zorganizowano blok imprez towarzyszących: wystawę rysunków i plakatów o tematyce australijskiej, mini konkursy oraz prezentację muzyki aborygeńskiej.

16-17 czerwiec 1990 - Kiermasz po australijsku

Ogródek przy ul. Piotra Skargi 3 na dwa dni zamienił się w V Kontynent. Przy dźwiękach australijskiego country odbył się pokaz barbecue - czyli smażenie mięsa na sposób australijski. Były konkursy, można było kupić australiana, wśród których ręcznik z klubowym emblematem cieszył się największym powodzeniem.

1991

Ten rok upłynął pod znakiem przygotowań do I Klubowej Wyprawy do Australii organizowanej z okazji 90-lecia państwowości australijskiej. Ośmio osobowa klubowa ekspedycja w ciągu sześciu miesięcy miała przemierzyć cały kontynent. Nie doszła ona jednak do skutku. Na przeszkodzie stanęły zmiany ustrojowe w Polsce i konieczność dostosowania się do nowych uwarunkowań.

1992-1993

Nieudana wyprawa oraz przeobrażenia dokonujące się w Polsce odbiły się na dynamice działalności Klubu. Nasze spotkania odbywały się mniej regularnie. Podczas nich wyświetlane były filmy obrazujące piękno Australii, gościliśmy rodowitych Australijczyków i podróżników. Odbywały się nasze pikniki po australijsku i spotkania wigilijne. Wiele z tych imprez nie doszłoby do skutku, gdyby nie zapał i energia Czesława Kaczmarka, który swoją postawą mobilizował nas do wspólnego działania.

24-27 Styczeń 1994 - VI Bydgoskie Spotkania z Australią
x

10 rocznica istnienia Klubu spowodowała ożywienie naszej działalności. Głównym punktem obchodów jubileuszowych były VI Bydgoskie Spotkania z Australią. Tym razem Spotkania rozpoczęła wystawa plakatu zaprezentowana w kawiarni Pałacu Młodzieży. Ciekawe plakaty przedstawiające australijskie flagi, monety, banknoty, mężów stanu, sławne kobiety, gubernatorów, zwierzęta oraz rośliny przyciągały zwiedzających. W tym samym dniu na antenie Radia "Pomoże" przeprowadzono dwa konkursy, w czasie których słuchacze telefonicznie odpowiadali na pytania dotyczące Australii. Zabawa była znakomita - każda trafna odpowiedź była nagradzana książką, której tematem był V Kontynent lub koszulką ze znakiem klubowym.

Bardzo udaną imprezą był pokaz przeźroczy (z zsynchronizowanych rzutników) pt. "Impresje australijskie" zaprezentowany przez Józefa Szczepańskiego. Przepiękne australijskie zdjęcia połączone z muzyką i poezją okazały się zachwycającym spektaklem.
Odbyło się także Spotkanie Jubileuszowe Klubu Miłośników Australii i Oceanii z okazji 10 - lecia jego działalności. Jubileusz przebiegał w bardzo uroczystej atmosferze, w gościnnych progach kawiarni artystycznej "Węgliszek". Honorowym gościem był ambasador Australii w Polsce Pan Anthony C. Kevin. Gośćmi imprezy byli także przedstawiciele władz miasta i województwa, liczni sponsorzy, plastycy środowiska bydgoskiego oraz członkowie Klubu.

x

Podczas Spotkań rozstrzygnięty został I Konkurs Plastyczny pt. "Australia", adresowany do plastyków środowiska bydgoskiego. Główną nagrodę w konkursie - bilet lotniczy do dowolnie wybranego kraju obsługiwanego przez Polskie Linie Lotnicze LOT, ufundowany przez Bydgoskie Przedstawicielstwo LOT - u, zdobył artysta plastyk Marian Jasiorski za tryptyk pt. "Zwierzęta Australii". Pierwszą nagrodę w wysokości 4 mln. złotych otrzymał Piotr Marek. Ponadto jury konkursu przyznało 3 wyróżnienia po 1 mln złotych.
Wśród sponsorów znalazły się dwie firmy polsko - australijskie: ABURI INTERNATIONAL S.A. z Wiązowny k/Warszawy wykonała koszulki ze znakiem klubowym, a ELBREWERY COMPANY LTD z Elbląga, oprócz wsparcia finansowego, częstowała gości znakomitym piwem EB. Bydgoska firma Graf Pol wykonała naklejki z klubowym emblematem zaprojektowanym przez Jolantę Bruzdewicz. Atmosfera spotkania była bardzo miła i swobodna, wszyscy bawili się znakomicie.

Ostatnim akordem VI Bydgoskich Spotkań z Australią był film produkcji australijskiej pt. "Na końcu świata" wyświetlany w kinie "Polonia". Ożywiona dyskusja po projekcji filmu zakończyła VI Bydgoskie Spotkania z Australią.

Luty-marzec 1994 - Powrót z Antypodów

Po wielu latach pobytu na antypodach powrócili do Polski Mirosław Mąkol i Helena Dombrowska, obywatele Australii. Na spotkaniu w Klubie opowiadali o swojej drugiej ojczyźnie; oboje zasilili szeregi naszego Klubu.

28 kwiecień 1994 - Nasi goście: Alicja Burzyńska i Marek Malinowski

Podczas kolejnego spotkania klubowicze mieli okazję posłuchać wrażeń z podróży dookoła Australii, którą odbyli Alicja Burzyńska i Marek Malinowski

30 czerwiec 1994 - Piknik po Australijski

Działka w Lisim Ogonie będąca własnościa Lecha i Lidii Olszewskich, zmieniła się w australijski busz - było barbecue, piwo i jak zwykle świetna zabawa.

28 październik 1994 - Pożegnalny wieczór Staszka Dudczaka

Pożegnaliśmy klubowicza - Staszek emigrował do Melbourne; Australia stała się dla Niego drugą ojczyzną. Otrzymał materiały dotyczące działalności naszego Klubu i zobowiązał się nawiązać kontakt z Domem Polskim w Melbourne, by tam propagować istnienie naszego klubu.

8 październik 1994 - Wybór nowego Zarządu
xx

Rok 1994 zakończył 5 - letnia pracę dotychczasowego Zarządu, który otrzymał absolutorium. Powołano nowe władze. Nowym prezesem została Lidia Olszewska. W skład Zarządu weszli:

 • Mirosław Mąkol - wiceprezes
 • Lech Olszewski - sekretarz
 • Czesław Kaczmarek - członek Zarządu
 • Edyta Łaszcz - skarbnik

Dotychczasowemu Prezesowi Klubu Romanowi Malinowskiemu nadano tytuł Honorowego Prezesa Klubu za ideę powołania do życia Klubu Miłośników Australii i Oceanii oraz przewodzenie w okresie jego dotychczasowego 10 letniego działania.

23-26 styczeń 1995 - VII Bydgoskie Spotkania z Australią

Już po raz siódmy Bydgoszczanie mieli okazję poznać kulturę i obyczaje V Kontynentu. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabrakło atrakcji. Tradycyjnie ogłoszone zostały konkursy: plastyczny i wiedzy o Australii. W bydgoskich mediach, między innymi na antenie radia PIK i na łamach bydgoskich gazet ogłoszono mini konkursy wiedzy o Australii, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

xx

Dla kinomanów kino "POLONIA" przygotowało przedpremierową projekcję "Syren" - romantycznej i zmysłowej komedii z Hughem Grantem, Samem Neillem oraz jedną z najsłynniejszych modelek, Elle Macphersonem. Atrakcją wieczoru była degustacja "australijskiego" piwa EB.

"Wieczór australijski" w Węgliszku z udziałem władz miasta zakończył VII Bydgoskie Spotkania z Australią. Jego honorowymi gośćmi byli I Sekretarz Ambasady Australii - Joens von Brasch, który w ciągu dnia spotkał się z Prezydentem Miasta Panem Kosmą Złotowskim oraz Sekretarz ds. Kultury Ambasady Australii - Katherin Dawes. Imprezę prowadził znany bydgoski satyryk Zdzisław Pruss.

29 czerwiec 1995 - Piknik po Australijsku

Podobnie jak w latach ubiegłych podbydgoski Lisi Ogon zmienił się w Antypody. Wszystko po australijsku - piwo, karkówka i Mirek z wdziękiem udający kangura. Pani Prezes z miną surowego jurora oceniała, kto złowił największą rybę; oczywiście australijską. Nie zabrakło wspólnych śpiewów. Najgłośniej śpiewano: "Tańcuj Matyldo".

Wrzesień-grudzień 1995

Okres ten wypełniały comiesięczne spotkania klubowe, na których członkowie i sympatycy mieli okazję pogłębiać wiedzę o Antypodach. Wyświetlano filmy dokumentalne i przyrodnicze. Przygotowywano program następnych Bydgoskich Spotkań z Australią. Tradycyjnie klubowe spotkanie wigilijne zakończyło kolejny rok naszej działalności.

22-26 styczeń 1996 - III Bydgoskie Spotkania z Australią
x

W tym roku wspólnie z Klubem Miłośników Filmu "Mozaika" został zorganizowany "Australijski wieczór filmowy". Głównym jego punktem było wręczenie na ręce ambasadora Australii w Polsce - Jonathana Thwait´sa nagrody dla najlepszego filmu 1994 roku w corocznym plebiscycie organizowanym przez KMF "Mozaika"; zwyciężył film pt. "Fortepian". W ramach pokazu filmowego zaprezentowano film produkcji australijskiej pt. "Wesele Mauriel". Tak jak w latach poprzednich degustowano piwo EB firmy Elbrewery Co. Ltd. z Elbląga. Pokaz zakończyła uroczysta kolacja z udziałem Ambasadora Australii i przedstawicieli obydwu Klubów, podczas której dyskutowano o kinie australijskim, jego miejscu w kinematografii światowej oraz o polskich w nim akcentach.

x

Konkurs wiedzy o Australii zorganizowany został w II etapach: eliminacje wstępne, do których przystąpiło ponad 60 osób, wyłoniły 12 finalistów, finał konkursu odbył się w Pałacu Młodzieży. Znakomitą wiedzą o Australii wykazała się Alicja Buczak, która zdobyła pierwsze miejsce i główną nagrodę - otwarty bilet lotniczy do dowolnie wybranego kraju obsługiwanego przez LOT, ufundowany przez Bydgoskie Przedsiębiorstwo Polskich Linii Lotniczych LOT (w lipcu Pani Alicja przysłała pozdrowienia z Edmonton w stanie Alberta w Kanadzie). Drugą nagrodę - dwuosobową wycieczkę na Międzynarodowe Targi Turystyczne w Berlinie, ufundowaną przez Biuro Turystyczne "Fly-Away" - zdobył Grzegorz Matusiak, a trzecią - 300 złotych - Jerzy Długosz. Ponadto cała trójka z rąk Pani Katherine Dawes - Sekretarza ds. Kulturalnych Ambasady Australii otrzymała pamiątkowe albumy o Australii.
Imprezą transmitowaną na żywo przez bydgoskie radio "Pomoże" była "Waltzing Matilda" w Pubie - Text, podczas której śpiewano tytułową piosenkę i australijskie country oraz grano w grę australijską "two up".

x

W "Salce Portretowej" w Wydziale Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego prof. Krzysztof Jakubowski - dyrektor Muzeum Ziemi w Warszawie - opowiadał o szlachetnych opalach australijskich i innych bogactwach naturalnych Australii. Byli również niecodzienni goście. Jednym z nich był Australijczyk polskiego pochodzenia, Przemysław Kiszelewski z Perth, który - co warto podkreślić - o Bydgoskich Spotkaniach z Australią dowiedział się z "Kuriera Zachodniego" wychodzącego w Perth.

Z udziałem Ambasadora Australii Pana Jonathana Thwaites´a, przedstawicieli władz miasta i województwa oraz zaproszonych gości i członków KMAiO odbył się w Węgliszku "Wieczór Australijski", którego "bohaterem" była ta piękna i tajemnicza Ziemia.

Bydgoskie Spotkania z Australią stały się już tradycją. Z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mediów. W trakcie trwania VIII Spotkań odbyły się dwie godzinne audycje radiowe z udziałem przedstawicieli władz Klubu, połączone z konkursami dla radiosłuchaczy. Ambasador Australii udzielał licznych wywiadów, między innymi w TVP, radiu Pomoże oraz bydgoskich gazetach codziennych.

W VIII Spotkaniach z Australią wzięło udział około 800 osób. O tym jak ciekawe były nasze imprezy świadczy fakt, iż uczestniczyli w nich nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także z innych stron Polski, jak chociażby Pani Magdalena Głowacka z Nowej Soli.

Czerwiec 1996 - Nasz gość: Włodzimierz Kamirski
x

Włodzimierz Kamirski wystąpił gościnnie w Bydgoszczy, dyrygując Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Od 1982 roku mieszka w Sydney i kieruje orkiestrami w Australii, USA i Europie. W 1988 roku został Głównym Dyrygentem Gościnnym Queensland Symphony Orchestra i prowadził Orkiestry Radia Australijskiego (ABC) w całej Australii. Po bydgoskim koncercie spotkał się z członkami Klubu. O tym, że czuł się dobrze świadczy Jego wpis w kronice: "Bardzo dziękuję za przemiły wieczór".
 

27 czerwiec 1996 - Piknik po Australijsku
x

Tym razem bawiliśmy się na ranchu u Mirka Mąkola. Rozbrzmiewała Waltzing Matilda, Mirek przyrządzał najlepsze w świecie barbecue, w rzucie bumerangiem zwyciężyli wszyscy.


 

Październik 1996 - Światowy Zlot Bydgoszczan

Bydgoszcz była miejscem, do którego po raz kolejny przyjechali mieszkający na całym świecie bydgoszczanie - nie zabrakło wśród nich tych, którzy swoją drugą ojczyznę znaleźli w Australii. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele Klubu Miłośników Australii i Oceanii.

20 grudzień 1996 - Polsko-Australijskie Centrum Naukowo-Edukacyjne

Z inicjatywy Instytutu Integracji Regionalnej i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie oraz Centrum Studiów Rosyjskich i Euro-Azjatyckich Uniwersytetu w Melbourne, powołane zostało do życia Polsko-Australijskie Centrum Naukowo-Edukacyjne. Honorowy patronat nad Centrum objął ambasador Australii w Polsce Pan Jonathan Thwaltes i ambasador Polski w Australii Pani Agnieszka Morawińska. Klub Miłośników Australii i Oceanii był jednym z członków założycieli Centrum.

13-22 styczeń 1997 - X Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Otwarcie wystawy pt. "Australia jakiej nie znamy" w Muzeum Tradycji POW zainaugurowało IX Bydgoskie Spotkania z Australią. Jej autor Joe Chal z Nowej Południowej Walii, który w 1987 roku wyemigrował z Polski do Australii, adresował wystawę przede wszystkim do dzieci ze szkół podstawowych. Zwiedzając ją można było poznać niespotykaną florę i faunę australijską, historię kontynentu oraz życie rdzennej ludności.
 

Kinematografię antypodów reprezentował nowozelandzki film pt. "Tylko instynkt", którego projekcja poprzedzona słowem wstępnym Jerzego Orlicza odbyła się w kinie "Polonia". W pubie "Tekst", w trakcie trwania imprezy "Waltzing Matilda", można było poznać jak Australijczycy spędzają wolny czas w pubie uczestnicząc w różnego rodzaju grach i zabawach.

x

Podczas Spotkań nie zabrakło opowieści o piątym kontynencie. Redaktor Lucjan Wolanowski - podróżnik i autor wielu książek o Australii - przybliżył ten niezwykły i jakże ciekawy kontynent.

"Wieczór australijski" w "Węgliszku" z udziałem przedstawicieli ambasady Australii i władz miejskich i wojewódzkich, gości oraz sponsorów zakończył australijskie dni w Bydgoszczy.

Wrzesień-październik 1997 - Klubowa Wyprawa do Australii, ...

... w której udział wzięli Lidia Olszewska, Lech Olszewski i Czesław Kaczmarek trwała przeszło dwa miesiące. W liczącej ponad 13.000 kilometrów wyprawie przejechali samochodem południowo - wschodnie wybrzeże Australii od Adelajdy przez Melbourne, Canberrę, Sydney, Brisbane do rafy koralowej na wysokości Proserpine.

26 luty 1988 - Nasz gość: Krzysztof Kaczmarek

Mieszkający w Australii torunianin - aktor Krzysztof Kaczmarek - uczestniczył w 48 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, w ramach promocji swojego najnowszego filmu pt. "The Sound Of One Hand Clapp Ping". Na zaproszenie KMAiO spotkał się z członkami Klubu, opowiadając o środowisku aktorskim w Australii.

4 maj 1998

Delegacja klubu uczestniczyła w uroczystości nadania przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu tytułu dr honorowego prof. Jerzemu Zubrzyckiemu z Australii - twórcy australijskiego multikulturalizmu.

16 wrzesień-29 październik 1998 - X Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Już po raz dziesiąty Australia zagościła w Bydgoszczy. X Spotkania zainaugurowało otwarcie wystawy pt. "Sztuka Aborygenów" z kolekcji Grażyny i Andrzeja Janczewskich w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, prezentująca współczesną sztukę aborygenów rdzennych mieszkańców V kontynentu.

Wystawie towarzyszyły prelekcje i odczyty. Andrzej Janczewski, współautor ekspozycji, mówił o sztuce, medycynie i magii Aborygenów; Wojciech Dworczyk, znany pisarz i podróżnik, wspominał swój pobyt wśród Aborygenów zamieszkujących terytorium północne. O historii Australii mówił prof. dr hab. Wiesław Olszewski z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor Tygodnika Polskiego w Melbourne - Michał Filek - opowiadał o swoim odkrywaniu Australii, a o kinie australijskim mówił Jerzy Orlicz.

x

Podczas X Bydgoskich Spotkań z Australią bydgoszczanie mieli okazję obejrzeć dwa filmy. Pierwszym z nich był film australijski "Historia Lilian" w reżyserii Jerzego Domaradzkiego, drugi "Truman Show" w reżyserii jednego z najsłynniejszych reżyserów australijskich Petera Weir´a.

W klubie "Mózg" rozbrzmiewała w wykonaniu zespołu "Didura" muzyka australijska, która ubarwiła australijskie święto w Bydgoszczy.
W trakcie Spotkań zrodził się pomysł podjęcia współpracy między międzynarodowymi towarzystwami istniejącymi w Bydgoszczy. W inauguracyjnym spotkaniu w siedzibie Towarzystwa Polsko - Włoskiego udział wzięli "Włosi", "Francuzi", "Austriacy" i "Australijczycy".

25 marzec 1999 - Otwarcie klubowej siedziby
x

Dzięki życzliwości dyrektora Zespołu Szkół Kolejowych w Bydgoszczy - Pana Edwarda Małachowskiego - klub zyskał nową siedzibę. Od tej pory spotykaliśmy się w gościnnych murach szkoły. Stare, zniszczone pomieszczenie magazynowe na szkolnym strychu rękoma klubowiczów: Mirka Mąkola, Henia Łaszcza, Romka Malinowskiego i Lecha Olszewskiego zostało wyremontowane, przy dużym wsparciu finansowym pozostałych członków Klubu.
 

czerwiec 1999 - Familijne Spotkanie w Stylu Country
x

W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku odbywało się Familijne Spotkanie w Stylu Country, w którym tradycyjnie braliśmy udział. Nasze stoisko z australianami, jak również organizowane przez nas mini konkursy, cieszyły się jak zwykle dużym powodzeniem.

 

1999 - Nasi goście

Na comiesięcznych spotkaniach klubowych gościliśmy między innymi podróżnika Romualda Puciula, naszego klubowicza - obecnie mieszkającego w Australii - Romana Smutka, Ryszarda Olszewskiego z Melbeurne i powtórnie Joe Chala z Nowej Południowej Walii.

Luty 2000 - Australijski Bal w Karczmie Bydgoskiej

W pubie "Karczma Bydgoska" bawiliśmy się po australijsku w tradycyjnej imprezie "Walzing Matilda" - było piwo, gitara i australijskie country.

1-15 czerwiec 2000 - XI Bydgoskie Spotkania z Australią

Impreza rozpoczęła się konferencją prasową, która odbyła po raz pierwszy w nowej siedzibie klubowej i zgromadziła przedstawicieli bydgoskich mediów. Patronat medialny nad imprezą objął Ekspress Bydgoski oraz Radio PIK.

x

Program Spotkań, podobnie jak poprzednich, był bardzo bogaty. Podczas odbywającego się w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku Bydgoskiego Pikniku Country zorganizowaliśmy mini konkursy, opowiadaliśmy o Australii, informowaliśmy o programie Spotkań. Niecodzienną atrakcją naszego stoiska była możliwośc degustacji australijskich paj produkowanych w Polsce przez austalijsko - polską firmę "The Golden Boomerang" z Tarnowskich Gór.

Główną atrakcją był konkurs wiedzy o Australii. Finał odbył się w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany - aby wyłowić zwycięzcę trzeba było przeprowadzić dogrywkę.

I miejsce zdobyła Karolina Młodzik. W nagrodę otrzymała bilet do dowolnie wybranego kraju obsługiwanego przez Polskie Linie Lotnicze LOT, wraz z ubezpieczeniem ufundowanym przez Bydgoskie Przedstawicielstwo PLL LOT w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A Oddział w Bydgoszczy. II miejsce wywalczyła Katarzyna Niklas, która pojechała na czterodniową wycieczkę do Pragi, sponsorowaną przez Biuro Podróży TEXT - TURIST Grzegorz Buczak w Bydgoszczy. III nagrodę zdobył Leszek Lemańczyk. Była to roczna dwuosobowa wejściówka do kina POLONIA w Bydgoszczy, ufundowana przez Marka Lipskiego i Romana Malinowskiego z kina "Polonia" z Bydgoszczy.

x

Dużym powodzeniem cieszył się dziecięcy konkurs plastyczny, którego tematem był plakat promujący Australię. Najlepsze prace nagrodzono dyplomami i drobnymi upominkami.

Ciekawą imprezą była mini olimpiada "Od Aten do Sydney". Do finału turnieju, którego KMAiO był współorganizatorem (głównym organizatorem był Pałac Młodzieży), zakwalifikowały się trzy dziesięcioosobowe drużyny z trzecich klas szkół podstawowych: Nr 17, Towarzystwa Selezjańskiego i w Białych Błotach. W programie oprócz dyscyplin sportowych były również pytania z zakresu wiedzy o Australii i igrzyskach olimpijskich. Zwyciężyła ekipa ze Szkoły Podstawowej Nr 17.

W ramach Kina Antypodów w kinie "Polonia" odbyła się projekcja filmu pt. "Studnia" z 1997 roku w reżyserii Samanthy Lang. Pomimo, iż film nie należy do łatwych w odbiorze, miał dużą widownię - około 300 osób. W mroczny klimat filmu wprowadził Jerzy Orlicz, który w Bydgoszczy o filmie wie nieomal wszystko.

Do tradycji Spotkań weszły "Wieczory australijskie" - spotkania przedstawicieli lokalnych władz, sponsorów, zaproszonych gości i klubowiczów. Ambasadę Australii w Polsce reprezentował pełniący obowiązki Charge d´Affaires David Hardy oraz Sekretarz d/s Emigracyjnych Annabelle O´Brien. Program wieczoru był bardzo bogaty. Dawid Hardy dokonał oficjalnego otwarcia wystawy dwójki fotografików australijskich z Canberry - Marzeny Wasikowskiej i Johna Reida, polsko - australijskiego małżeństwa. Warszawska australijsko - polska firma jubilerska Bogusława Staszewskiego "Amadeus" wykonała precjoza - australijskie opale oprawione w złoto - których aukcja wywołała sporo emocji. Nie obyło się bez degustacji australijskich paj, które wybornie smakowały popijane zimnym piwem i Coca Colą.

Imprezą zamykającą XI Spotkania z Australią było spotkanie w Węgliszku z Edmundem Obiałą - Attache Olimpijskim polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000, budowniczym głównego stationu olimpijskiego w Sydney. Podczas wieczoru otrzymał On Medal Prezydenta Bydgoszczy.

24 wrzesień 2000 - I Piknik Międzynarodowy

W Muszli Koncertowej w Parku Witosa odbył się I Piknik Międzynarodowy, w którym udział wzięły międzynarodowe towarzystwa działające w Bydgoszczy. Na scenie nasz Klub reprezentował Roman Karczewski, prezentując australijskie country, oczywiście z "Walzing Matilda" włącznie.

29 wrzesień 2000 - Nasz gość: Alek Silber
x

W Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie autorskie Alka Silbera, polskiego pisarza od lat mieszkającego w Melbourne, połączone z promocją Jego najnowszej książki pt. "Kalejdoskop". Fragmenty książki czytała popularna aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy - Roma Warmus.

Wieczór z Alkiem Silberem wywołał żywe zainteresowanie i zgromadził sporą publiczność, pomimo trwania jeszcze Igrzysk Olimpijskich w Sydney i telewizyjnych emocjonujących transmisji z nich. Pytania do autora dotyczyły nie tylko bohaterów jego opowiadań i warsztatu pisarskiego, ale także jego emigracyjnej drogi do Australii.

Wieczór zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy australijskim piwie w Starym Porcie.

27 październik 2000 - Australijski wieczór gier i zabaw "Waltzing Matilda"
x

W pubie "ŻUBR" wspólnie śpiewaliśmy australijskie piosenki - w tym tytułową "Walzing Matilda"; graliśmy w "two up" - narodową grę Australijczyków, przyjmowaliśmy zakłady w głównej gonitwie "Melbourne Cup". Uczyliśmy się także - co było nowością - tańczyć w stylu country pod czujnym okiem bydgoskiego countrowca nr 1 Staszka Komudy.

 

Listopad 2000 - Nasz gość: Tadeusz Nadolski

Tadeusz Nadolski, szef redakcji sportowej "Ekspressu Bydgoskiego" podzielił się ze swoimi wrażeniami z pracy redaktora i sprawozdawcy sportowego z Igrzysk Olimpijskich w Sydney.

Luty 2001 - I Bal Maskowy Towarzystw Międzynarodowych

W bydgoskim Klubie Nauczyciela wspólnie bawili się członkowie Towarzystw Międzynarodowych działających w Bydgoszczy. Trudno było kogokolwiek poznać, bo był to bal maskowy. Zabawa była przednia. Każde Towarzystwo zaprezentowało kulturę i obyczaje "swojego" państwa. Był walc wiedeński, rosyjski kazaczok i australijskie country.

22 luty 2001 - Nasz gość: dr Zdzisław Preisner

"Podróż do serca Australii" - pod tym hasłem przebiegało spotkanie z dr. Zdzisławem Preisnerem, który snuł wspomnienia z wyprawy do czerwonego środka Australii.

29 marzec 2001 - Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze

Wybrane zostały nowe władze Klubu:

 • Zarząd:
  • Lech Olszewski - Prezes
  • Piotr Straszewski - Z-ca Prezesa
  • Lidia Olszewska - Sekretarz
  • Edyta Łaszcz - Skarbnik
  • Mirosław Mąkol - Członek
  • Leszek Kaczmarek - Kronikarz
  • Elżbieta Fürst - Przewodnicząca Komisji Imprezowej
 • Komisja Rewizyjna:
  • Jerzy Fürst
  • Jacek Gapiński
  • Bogumiła Meller
Kwiecień 2001 - Wizyta Ambasadora Australii Pani Margaret Adamson
xx

Z inicjatywy English Speaking Union i KMAiO Bydgoszcz odwiedziła Pani Margaret Adamson. Ambasador Australii w Polsce. Pani Ambasador przewodniczyła jury Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Ludzi Mówiących po Angielsku. W towarzystwie członków naszego klubu zwiedziła miasto, Wyższą Szkołę Muzyczną i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną. Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie z zarządem Klubu w restauracji "Meluzyna".
 

Czerwiec 2001 - Piknik po australijsku

KMAiO to nie tylko popularyzacja i miłość do kraju Aborygenów, to także grono przyjaciół, którzy razem spędzają wspólnie czas. Tradycyjnie w czerwcu w Lisim Ogonie spotykamy się na pikniku, bawiąc się po australijsku - tak było i w tym roku. Specjalnym gościem pikniku była Danuta Olszewska z Melbourne, prywatnie bratowa Prezesa Lecha Olszewskiego.

Czerwiec-lipiec 2001 - II Klubowa Wyprawa do Australii
x

Dr Zdzisław Preisner, Roman Malinowski i Edyta Nowakowska przemierzyli 14.000 tysięcy kilometrów od Perth na południe do Albony. Dalej na północ trasą nr 1 do Port Hedland i Brum. Stamtąd przez Wyżynę Kimberley do Darwin, dalej na południe przez sam środek Australii do Adelaide, Melbourne, Canberry i Sydney.

 

16 wrzesień 2001 - II Piknik Międzynarodowy

Z powodu ulewnego deszczu Piknik został przeniesiony z Muszli koncertowej w Parku Witosa w pobliskie, gościnne progi Pałacu Młodzieży. Pomimo, iż nie dopisała pogoda, dopisał humor, który sprzyjał wspólnej międzynarodowej zabawie.

18-29 kwiecień 2002 - XII Bydgoskie Spotkania z Australią
x

Już po raz dwunasty Bydgoszczanie mogli obcować z Australią, z jej kulturą i historią.

Gościem honorowym Spotkań była Ambasador Australii w Polsce Pani Margaret Adamson. Z Jej udziałem w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr 6 odbyło się spotkanie pt. "Australia - stereotypy a rzeczywistość" prowadzone w języku angielskim oraz seminarium na temat możliwości nauki w Australii przeprowadzone przez pracowników ambasady.

Pod patronatem ambasady Australii w Polsce Bydgoski Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Ludzi Mówiących po Angielsku zorganizował Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Ludzi Mówiących po Angielsku, którego finał odbył się w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr 2 w Bydgoszczy.

 

x

W salach Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy Pani Ambasador dokonała otwarcia dwóch wystaw fotograficznych: "Australia jak ją widzę" - ze zbiorów Witolda Krymarysa, Barbary Meder, Andrzeja Morawskiego, Tomasza Sikory, Barbary Sokołowskiej i Bartłomieją Zborowskiego oraz "Kolory Australii" - autorstwa dr. Zdzisława Preisnera. W ramach "Kina Antypodów" w kinie Polonia kinomani obejrzeli film pt. "Blask" w reżyserii Scotta Hicksa, w klimat którego wprowadził Jerzy Orlicz.

Roman Malinowski opowiadał o II Klubowej Wyprawie do Australii. Bogato ilustrowana opowieść pt. "Australia moja miłość" wzbudziła wielkie zainteresowanie dużego grona słuchaczy. Kierownikiem tejże wyprawy był dr Zdzisław Preisner , który przybliżył słuchaczom australijską przyrodę , jej piękno i niezwykłość.

Imprezą wieńczącą XII Bydgoskie Spotkania z Australią był "Wieczór Australijski" w restauracji WENECJA, z udziałem Pani Ambasador, korpusu dyplomatycznego Ambasady, władz i członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Ludzi Mówiących po Angielsku, członków Klubu Miłośników Australii i Oceanii oraz zaproszonych gości.

Czerwiec 2002 - Piknik po australijsku
x

Tym razem bawiliśmy się u Mirka Mąkola. Tradycyjnie w rytmie australijskiego country, piliśmy nie tylko australijskie piwo, ale po raz pierwszy jedliśmy strusie mięso. Wszystkim smakowało.

 

Wrzesień 2002 - III Piknik Międzynarodowy

Spotkania Towarzystw Międzynarodowych weszły na stałe do harmonogramu imprez kulturalnych organizowanych w naszym mieście. Z roku na rok program pikniku jest coraz bardziej urozmaicony i cieszy się coraz większym zainteresowaniem bydgoszczan. Na tegorocznym nasz Klub zaprezentował kuchnię australijska. Andrzej Gwiazda - szef kuchni w hotelu City - przyrządzał australijskie specjały; były steki ze strusia i kangura, które wszystkim bardzo smakowały. Nasze stoisko z australianami jak zawsze cieszyło się dużym powodzeniem.

28 październik 2002 - Nasz gość: Grzegorz Pleszyński
x

W dowcipnie zatytułowanym spotkaniu "Z Sydney do Petrh - czyli 1200 km do ... dentysty" Grzegorz Pleszyński, artysta plastyk opowiadał o swoich australijskich wrażeniach, perypetiach i przygodach. Na Antypodach był trzykrotnie. Miał możliwość, między innymi, zamieszkania w osadzie aborygeńskiej i obserwowania jej codziennego życia.

27 styczeń 2003 - Nasz gość: Andrzej Klucz
x

W ramach comiesięcznych klubowych spotkań gościliśmy Andrzeja Klucza. Absolwent Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu w Sydney opowiadał o swojej pracy inżyniera budownictwa na Antypodach. W Australii spędził 16 lat; budował między innymi w Sydney - kilka kilkudziesięciopiętrowych wieżowców, obiekty na Darling Harbour oraz obiekty na odkrywkowej kopalni węgla kamiennego Newcastle, niedaleko stolicy Nowej Południowej Walii.
 

24 luty 2003 - Wrażenia z II Klubowej Wyprawy do Australii
x

Roman Malinowski tym razem na spotkaniu klubowym dzielił się swoimi wrażeniami z II Klubowej Wyprawy do Austaralii,. Wiodła ona poprzez bezkresy Australii Zachodniej i Terytorium Północnego, aż po światowe centrum cywilizacji i kultury jakim bez wątpienia jest metropolia Sydney. Jego opowieść była bogato ilustrowana przeźroczami.
 

24 kwiecień 2003 - Spotkanie autorskie Alka Silbera
x

Po raz drugi gościliśmy w Klubie Alka Silbera polskiego Australijczyka, który przyjechał do Polski z promocją swojej najnowszej książki pt. "Parasol pełen kwiatów". Podczas wieczoru autorskiego, który odbył się w kawiarni "Węgliszek", fragmmenty Jego powieści czytał Krzysztof Kolberger. Spotkanie prowadziła Marta Idzik.

 

15 czerwiec 2003 - IV Piknik Międzynarodowy
x

Już po raz czwarty Bydgoszczanie bawili się "międzynarodowo". W parku Witosa Międzynarodowe Towarzystwa działające w Bydgoszczy po raz kolejny przybliżały kulturę i obyczaje "swoich" krajów. Tym razem przygotowaliśmy konkurs o "Jajo strusia". Nagrodę - jajo strusia - sponsorowała ferma strusi E.Z. Łysakowskich z podbydgoskich Strzelec Dolnych w gminie Dobrcz. Australijskie country wykonywał zespół Savannah Country. Nie zabrakło najpopularniejszej piosenki "Waltzing Matilda", zaś na australijskim stoisku można było kupić bumerangi, ksiązki o tematyce australijskiej, koszulki i aborygeńską sztukę.

Sierpień-wrzesień 2003 - III Klubowa Wyprawa do Australii
x

W tej nietypowej, bo samotnej wędrówce po Australii, Lech Olszewski pokonując 24 tysiące kilometrów przemierzył kontynent z południa (Melbornue, Adelaide) poprzez czerwony środek na północ (Darwin, Park Narodowy Kakadu), a następnie - po przelocie via Sydney do Perth - z zachodu, przez pustynię Aallarbor, Adelaide, na wschód (Sydney).

 

Listopad 2003

Po dwumiesięcznym pobycie na piątym Kontynencie Lech Olszewski na spotkaniu klubowym podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z wędrówki po Australii.

Grudzień 2003

Tak jak co roku obchodziliśmy klubową wigilię. Spotkanie opłatkowe zamykało kolejny rok naszej działalności.

11 styczeń 2004
x

Spotkanie klubowe z okazji 20 rocznicy powstania Klubu Miłośników Australii i Oceanii zainaugurowało rok jubileuszowych obchodów. Odbyła się pierwsza z cyklu pięciu prezentacji przeźroczy wykonanych przez Lecha Olszewskiego podczas III Klubowej Wyprawy do Australii. Jej tytuł "Adelaide - Góry Flindersa".