KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

XI Bydgoskie Spotkania z Australią

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

W dniach 01-15.06.2000 odbyły się w Bydgoszczy, organizowane przez Klub Miłośników Australii i Oceanii, XI Bydgoskie Spotkania z Australią, które pomyślane zostały jako cykl imprez o charakterze kulturalnym przybliżających mieszkańcom Bydgoszczy i regionu ten odległy zakątek świata.

Impreza rozpoczęła się 1 czerwca konferencją prasową, która odbyła się po raz pierwszy w nowej siedzibie klubowej i zgromadziła przedstawicieli bydgoskich mediów. Poinformowano na niej o programie imprezy, o działalności klubu oraz uzgodniono formę mini konkursów prasowo-radiowych, które zostały przeprowadzone podczas trwania Spotkań. Patronat medialny nad imprezą objęła najpoczytniejsza gazeta w Bydgoszczy Express Bydgoski oraz lokalna rozgłośnia radiowa o największym zasięgu Radio Pomorza i Kujaw.

Konkurs Wiedzy o Australii

W niedzielę 4 czerwca w auli Zespołu Szkół Kolejowych w Bydgoszczy odbyły się eliminacje do Konkursu Wiedzy o Australii, które wyłoniły dziesięciu finalistów. Finał konkursu odbył się tydzień później 11 czerwca w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Poziom wiedzy uczestników finałowych zmagań był bardzo wysoki i wyrównany. Aby wyłonić zwycięzcę trzeba było przeprowadzić dogrywkę. I miejsce i nagrodę w postaci bezpłatnego przelotu do dowolnie wybranego kraju, obsługiwanego przez Polskie Linie Lotnicze LOT wraz z ubezpieczeniem - nagrodę ufundowaną przez Bydgoskie Przedstawicielstwo PLL LOT w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. WARTA - Oddział w Bydgoszczy zdobyła Karolina Młodzik. II nagrodę, czterodniową wycieczkę do Pragi, ufundowaną przez Biuro Podróży TEXT-TOURIST - Grzegorz Buczak z Bydgoszczy, wywalczyła Katarzyna Niklas, a nagrodę III zdobył Leszek Lemańczyk. Była nią roczna, dwuosobowa wejściówka do kina Polonia w Bydgoszczy ufundowana przez KINO POLONIA w Bydgoszczy. Pozostali uczestnicy finału otrzymali albumy o Australii.

Podczas tej imprezy ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego dla dzieci, którego tematem był plakat promujący Australię, zorganizowanego wspólnie przez Pałac Młodzieży i Klub Miłośników Australii i Oceanii. Wręczono dyplomy i upominki twórcom prac nagrodzonych i wyróżnionych. Ich prace można było obejrzeć na zorganizowanej wystawie w Pałacu Młodzieży. Przerywnikami artystycznymi imprezy finałowej były występy taneczne zespołu Pałacu Młodzieży prowadzonego przez Wiesię Pilewską. Szczególnymi oklaskami nagrodzono walc z flagą Australii wykonany do muzyki Walzing Matilda.

Australijski Wieczór w "Węgliszku"

Tego samego dnia - 11 czerwca - wieczorem w Kawiarni Artystycznej WĘGLISZEK przy Starym Rynku w Bydgoszczy odbył się Wieczór Australijski. Było to tradycyjne już spotkanie podczas Bydgoskich Spotkań z Australią przedstawicieli lokalnych władz, sponsorów, zaproszonych gości no i oczywiście klubowiczów. Ambasadę Australii w Polsce - pod nieobecność pani ambasador (przebywała w tym czasie na konsultacjach w Australii) - reprezentował, pełniący obowiązki Charge d’Affaires, David Hardy oraz Sekretarz d.s. Emigracyjnych Annabelle O’Brien.

Spotkanie w węgliszkuProgram wieczoru był bardzo bogaty. David Hardy dokonal oficjalnego otwarcia wystawy dwójki fotografików australijskich z Canberry: Marzeny Wasikowskiej i Johna Reida, na którą złożyło się kilkadziesiąt fotogramów tego nader interesującego artystycznego polsko-australijskiego małżeństwa.

W części artystycznej bardzo ciepło przyjęty został mini recital młodych utalentowa-nych piosenkarek z Teatru Plastycznego „WITRYNA” przy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, uczestniczek i laureatek kilku piosenkarskich festiwali: Moniki Kłos i Magdy Jakubowskiej. Goście bardzo aktywnie wspomagali piosenkarki podczas wykonywania przez nie, specjalnie na ten wieczór przygotowanej, Walzing Matildy.

Warszawska Australijsko-Polska Firma Jubilerska Bogusława Staszewskiego "Amadeus" dostarczyła wisiorki wykonane z opali australijskich kunsztownie oprawionych w złoto, których aukcja wywołała sporo emocji ale również i zabawy, jako że cel okazał się szlachetny - wspomożenie klubowej kasy.

Nie odbyło się, podobnie jak na tydzień wcześniej zorganizowanym pikniku, bez degustacji australijskich paj Australijsko-Polskiej Firmy "The Golden Boomerang" z Tarnowskich Gór. Smakowały wybornie szczególnie popijane chłodnym piwem - tym razem bydgoskim Kujawiakiem - lub chłodną Coca-Colą, co nie było bez znaczenia, albowiem wieczór - jak i cały dzień - był iście australijsko upalny.

Mini Olimpiada "Od Aten do Sydney"

uczestnicy mini - olimpiadyChronologicznie rzecz ujmując pominięto imprezę, która odbyła się 9 czerwca w głównej sali sportowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, a którą był finał Mini Olimpiady "Od Aten do Sydney". Do finału turnieju, którego Klub Miłośników Australii i Oceanii był współorganizatorem (głównym organizatorem był Pałac Młodzieży), spośród kilkudziesięciu zespołów zakwalifikowały się trzy dziesięcioosobowe drużyny z III klas następujących szkół podstawowych: SP Nr 17 w Bydgoszczy, SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy i SP w Białych Błotach. W programie oprócz wielu konkurencji sportowych, jak np. skok w dal, sprinty, sztafety, strzelanie, tor przeszkód itp. przewidziane były także pytania z zakresu wiedzy o Australii i o Igrzyskach Olimpijskich. Zabawa przednia, umiejętności i wiedza imponująca, niezwykle wyrównana walka. Ostatecznie zwyciężyła Szkoła Podstawowa Nr 17, ale wszystkie dzieci otrzymały nagrody w tym australijskie pamiątki od Klubu Miłośników Australii i Oceanii.

Australijski wieczór filmowy

Wieczór filmowyW poniedziałek 12 czerwca - w ramach Kina Antypodów - odbyła się w kinie Polonia w Bydgoszczy projekcja australijskiego filmu pt. "STUDNIA" w reżyserii Samanthy Lang.

Nie należący do komercyjnego gatunku, nie będący łatwy w odbiorze film miał całkiem niezłą widownię (ok. 250-300 osób) a wprowadzając w mroczny klimat filmu, interesujące słowo wstępne przed seansem wygłosił człowiek, który w Bydgoszczy o filmie wie niemal wszystko - Jerzy Orlicz (Honorowy Prezes najdłużej działającego Dyskusyjnego Klubu Filmowego w Polsce).
 

Gość specjalny

Imprezą zamykającą XI Bydgoskie Spotkania z Australią było spotkanie, które odbyło się 15 czerwca w kawiarni Węgliszek z EDMUNDEM OBIAŁĄ Attache Olimpijskim polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000, Edmund Obiała - na fotografi drugi od lewejbudowniczym głównego stadionu olimpijskiego w Sydney. Spotkanie niecodzienne, albowiem i gość niezwykły. Spotkanie z Edmundem Obiałą, człowiekiem związanym z naszym miastem i regionem wywołało żywe zainteresowanie. Licznie przybyli na nie przedstawiciele mediów, znajomi z lat szkolnych i lat pobytu państwa Obiałów w Bydgoszczy, ludzie zainteresowani Australią, igrzyskami olimpijskimi i niezwykłą karierą naszego Rodaka.

Spotkanie rozpoczęła bardzo miła uroczystość a mianowicie uroczystość wręczenia panu Edmundowi Obiale Medalu Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Gość opowiadał o swojej emigracyjnej drodze, o swojej pracy, o budowie stadionu, o swoich obowiązkach związanych z funkcją attache olimpijskiego i o swoich planach na bliższą i dalszą przyszłość. Ciekawie i kompetentnie odpowiadał na liczne pytania z sali. Okazał się przy tym człowiekiem bardzo skromnym, bezpośrednim i komunikatywnym. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze.