KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Pokochasz każdy zakątek Wiktorii

Drukuj
(4 głosów, średnia ocena 4.75 na 5)
Pokochasz każdy zakątek Wiktorii
Las deszczowy w śniegu

Las deszczowy w śniegu
sierpień 2008, Lake Mountain

Jeśli spojrzy się na mapę Australii to stan Wiktoria wygląda na niej jak mały punkcik, gdzieś w rogu, mało znaczący. Jeśli ktoś naprawdę odniósł takie wrażenie to popełnił błąd!

Rzeczywiście Wiktoria jest najmniejszym terytorialnie stanem kontynentu australijskiego, ale wciąż jest to powierzchnia zbliżona jest do obszaru Brytanii!
Jednocześnie na terenie stanu Wiktoria mieszka ok. 25% całej populacji Australii, czyniąc ten stan bardzo znaczącym w skali kraju. Co powoduje, że to Wiktoria właśnie jest tak atrakcyjna dla osadnictwa?

Wiktoria została obdarzona przez naturę tym, czego brak w centralnej i zachodniej Australii: względnie wysokimi górami. Alpy Australijskie nie imponują specjalnie wielkością (żaden ze szczytów wiktoriańskich nie przekracza 2000 m n.p.m.), ale każdej zimy obficie pada w górach śnieg, który topniejąc zasila w wodę rzeki. Największa rzeka Australii, Murray (dzięki niej wodę pitną ma Adelajda) wypływa właśnie z Alp Australijskich na granicy Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Z gór wypływają również inne rzeki Wiktorii (np. Goulburn, Rzeka Śnieżna oraz płynąca przez Melbourne Yarra) i im właśnie stan zawdzięcza jeden ze swoich przydomków: Garden State.
 

Stan ogrodów
Melbourne City z Treasury Gardens

Melbourne City z Treasury Gardens
grudzień 2008

Każdy z australijskich stanów wybiera sobie hasło promocyjne umieszczane na samochodowych tablicach rejestracyjnych. Jednym z haseł używanych dawniej w Wiktorii było właśnie: "Garden State".

Nie jest to hasło bez pokrycia. Już każdy turysta odwiedzający stolicę stanu, Melbourne, zauważa, że miasto tonie w zieleni. Nowoczesne, szklane i wysokie biurowe centrum Melbourne otoczone jest przez szereg parków zaprojektowanych już na początku historii miasta, w czasach pierwszego gubernatora Wiktorii, Karola La Trobe'a. Wymienić należy choćby Flagstaff Gardens, Fitzroy Gardens, Albert Park, Alexandra Gardens, Carlton Gardens (z imponującym Pałacem Wystawy Powszechnej) oraz prawdziwą perełkę wśród melbourneńskich parków: Królewskie Ogrody Botaniczne, uchodzące za najpiękniejszy ogród Australii.

Jednak "stan ogrodów" to nie tylko parki Melbourne. Względna - jak na Australię - zasobność stanu w wodę powoduje, że Wiktoria jest w dużej mierze spichlerzem Australii. Rozległe tereny stanu to nie tylko pastwiska, ale ogromne sady (m.in. centrum produkcji owoców cytrusowych w mieście Mildura) i pola uprawne powodują, że najmniejszy ze stanów kontynentu w pełni zasługuje na swój przydomek.
 

Centrum przemysłowe i finansowe

Jednak to nie rolnictwo zdecydowało o rozwoju stanu Wiktoria. U źródeł sukcesu Melbourne w 2-giej połowie XIX wieku stało odkrycie złota. Napływ poszukiwaczy szlachetnego kruszcu w okolice miast Ballarat i Bendigo spowodował taki rozwój Melbourne (które jest głównym portem regionu), że już w 1865 roku przerosło ono odwiecznego rywala: Sydney i stało się na długi czas największym miastem Australii. Sytuacja uległa potem zmianie po kryzysie ekonomicznym jaki dotknął Melbourne na przełomie XIX i XX w., ale do dziś stolica Wiktorii pozostaje australijskim centrum przemysłowym i w dużej części finansowym, a port Melbourne jest wciąż największym portem handlowym kraju.
 

Wymyślono w Melbourne

Mieszkańcy Melbourne twierdzą, że miasto zawdzięcza to swojej pogodzie, kapryśnej jak na słoneczną Australię i zmuszającej mieszkańców do większej aktywności "pod dachem" niż ma to miejsce w innych stanach. Jaka by jednak nie była przyczyna to faktem jest, że większą część australijskich "wynalazków" wymyślono nie gdzie indziej, tylko w Wiktorii. Wymieńmy choćby kilka z długiej listy:

  • Vegemite - słony "przysmak" uwielbiany przez australijskie dzieci, a wypluwany z obrzydzeniem przez przybyszów z zagranicy, którzy sądzą po konsystencji, że mają do czynienia z czekoladą. Produkowany obecnie przez firmę Kraft, od zawsze w Melbourne.
     
  • Kiwi - pasta do butów, wyprodukowana w Melbourne przez imigranta ze Szkocji. Nazwa została nadana na cześć żony właściciela firmy, z pochodzenia Nowozelandki.
     
  • Ute - australijska nazwa nadwozia samochodu typu pickup. Po raz pierwszy na świecie wyprodukowano ten typ auta w fabryce Forda w Geelong koło Melbourne.
     
  • Footy - piłka nożna według reguł australijskich (Australian Rules Football). Produkt unikalny na skalę światową, bo gra się w niego tylko w Australii, a i to nie wszędzie (w Sydney mianem footy nie wiedzieć dlaczego określa się rugby). Do dziś w zawodowej lidze AFL na 16 zespołów 10 pochodzi z Wiktorii. Stolicą tego sportu jest stadion MCG w Melbourne.
     
  • Fosters - najbardziej znana marka australijskiego piwa i nazwa firmy produkującej najczęściej kupowane piwo przez samych Australijczyków: VB.
     
Sport

"Melbourne - home of the world class events" - tak brzmi kolejne z haseł reklamowych miasta. I również to hasło ma swoje odbicie w rzeczywistości. To właśnie w Melbourne ma miejsce większość z najważniejszych sportowych imprez na antypodach. Wymieńmy po kolei:

Australian Open 2009, jeden z bocznych kortów Melbourne Park

Australian Open 2009
jeden z bocznych kortów Melbourne Park

  • Australian Open - otwarte tenisowe mistrzostwa Australii, rozgrywane w drugiej połowie stycznia każdego roku na kortach w Melbourne Park. Jeden z czterech turniejów Wielkiego Szlema w tenisie ziemnym.
     
  • Grand Prix Formuły 1 - od 1996 roku rozgrywane na torze w Albert Park w Melbourne. Przez 4 dni pod koniec marca co roku miasto wypełnione jest rykiem silników Formuły 1.
     
  • Footy Grand Final - wiosenny finał ligi futbolu australijskiego, rozgrywany tradycyjnie we wrześniu. Niezależnie od tego z jakich miast pochodzą finaliści to ostatni mecz sezonu zawsze rozgrywany jest na stadionie MCG (Melbourne Cricket Ground) w Melbourne. W mieście jest to okazja do parady zawodników przez główne ulice miasta.
     
  • Melbourne Cup - najważniejszy wyścig konny Australii. W Wiktorii w tym dniu jest święto publiczne (dzień wolny od pracy), a i w innych stanach życie zamiera na 3 minuty biegu. Sukces marketingowy tego wyścigu wynika podobno z faktu, że pierwszym zwycięzcą biegu w 1861 roku został koń z Sydney, co na zawsze nastawiło mieszkańców tego miasta przychylnie do tego wydarzenia.

Warto również przypomnieć, że w Melbourne rozegrano Igrzyska Olimpijskie w 1956 roku, ponad 40 lat wcześniej niż w Sydney.
 

Cotters Beach, Wilsons Promontory

Cotters Beach, Wilsons Promontory, grudzień 2008

Latarnia morska na Cape Otway

Latarnia morska na Cape Otway, luty 2008

Balkony w Górach Grampians

Balkony w Górach Grampians, kwiecień 2005

Popularne atrakcje turystyczne

Wiktoria to nie tylko rolnictwo i przemysł. Jest to kraina wspaniałych krajobrazów, przyciągających każdego roku miliony turystów. Melbourne otoczone jest szeregiem wspaniałych parków narodowych, zapewniających jego mieszkańcom niezliczone możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wymieńmy kilka najciekawszych miejsc:

  • Wilsons Promontory - najbardziej na południe wysunięty fragment Australii i największy w Wiktorii obszar dzikiego wybrzeża oceanu. Według wielu ocen najpiękniejsze miejsce Australii.
     
  • Great Ocean Road - jedna z najbardziej malowniczych dróg położonych nad brzegiem oceanu łącząca Geelong z Warnambool.
     
  • Góry Grampians - południowy kraniec Wielkich Gór Wododziałowych, jedno z najciekawszych pasm tego ogromnego łańcucha górskiego.
     
  • Phillip Island - wyspa położona na południowy-wschód od Melbourne, popularna z powodu pięknego wybrzeża klifowego oraz kolonii pingwinów małych, oglądanych każdego wieczoru przez tłum turystów.
     
  • Półwysep Mornington - cudowne plaże oceaniczne i zatokowe, malownicze krajobrazy i piękne winnice. Urocze miejsce, ulubione wśród mieszkańców Melbourne.
     
  • Pola złotonośne - kopalnia złota w Bendigo, skansen w Ballarat. Jedyna w swoim rodzaju wycieczka pozwalająca cofnąć się w czasie w okres gorączki złota z XIX wieku.
     
  • Góry Dandenong - malownicze wzgórza na wschodnich peryferiach Melbourne, porośnięte pięknym lasem deszczowym. Warto przejechać się zabytkową kolejką "Puffing Billy".
     
  • Rzeka Murray - szczególnie urocze jest miasto Echuca, oferujące zwiedzanie zabytkowego portu rzecznego i wycieczki parostatkami po rzece Murray.
     
  • Alpy Australijskie - rozległy region położony na granicy Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Najwyższe góry Australii. W rejonie Alp Australijskich położona jest stolica kraju: Canberra.
     


Przemysław Płuciennik

Autor jest redaktorem naczelnym portalu Polaków w Melbourne: www.melbourne.pl,
oraz prowadzi wraz z żoną bloga emigracyjnego: www.livedownunder.info/blog.