KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Przez zieloną granicę - Ludmiła Błotnicka

(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)

Przez zieloną granicę - Ludmiła Błotnicka Tytuł:
Autor:
Wydawca:
Miejsce wydania:
Rok wydania:
Liczba stron:
Oprawa:
Wymiary:
ISBN:
Przez zieloną granicę
Ludmiła Błotnicka
Oficyna Wydawnicza Kucharski
Toruń
2007
76
miękka
145x210 mm
978-83-89376-52-7

Opis książki

Opowiadania wojenne zawarte w niniejszym zbiorze miały sie ukazać w Jerozolimie w 1947 r. Likwidacja wydawnictwa "Przez Lądy i Morza na Wschodzie" udaremniła ten zamiar.

Jak pisał Xawery Glinka w recenzji wydawniczej z września 1946 r.: ...Ludmiła Błotnicka jest pisarką z prawdziwego zdarzenia. [...] Posiada ona zmysł bystrej obserwacji, wyjątkowe wyczucie przyrody oraz styl pełen prostoty i wdzięku. [...] Zmysł obserwacji u Błotnickiej nie jest z rodzaju soczewki fotograficznej, chwytającej mechanicznie na klisze wszystkie znajdujące się w polu widzenia zjawiska. Jest to raczej czuły niezmiernie aparat, eliminujący w jednym mgnieniu rzeczy drugorzędne i nieważne i utrwalający tylko to, co jest najistotniejsze, co stanowi o treści zjawisk, o ich wewnętrznym mechanizmie. To nie jest obserwacja zewnętrzna - to jest obserwacja dogłębna. Daje ona możność pisarce za pomocą kilku szczegółów wywołać pełny obraz, dać syntezę krajobrazu, człowieka, czy wewnętrznego konfliktu. Licznych przykładów takiego rodzaju obserwacji dostarcza m.in. nowela p.t. "Neka", gdzie w sposób wprost mistrzowski oddana jest prawda życia, charakteru, walki i miłości ojcowskiej bośniackiego Serba Marka Sabljića, czy też nowela p.t. "Jóźku", w której tak plastycznie ujęta jest rzeczywistość polskiego Lwowa. Wyczucie przyrody jest u Błotnickiej głębokie i stanowi po prostu funkcję jej duszy. Świat roślinny i świat zwierzęcy, las, szczególnie las, pole, łąka nie mają dla Błotnickiej żadnych tajemnic. [...] Tematyka zawartych w tomie niniejszym nowel związana jest przeważnie z wojną. Nadaje to im cechę aktualności w tym lepszym znaczeniu, to znaczy przetrawionej i pogłębionej przez akt twórczy pisarza. Takie utwory, jak "Chrystus na wzgórzu", "Katarzyna", "Strzelec-filozof", "Czarna ziemia" czy "Braterstwo broni"opierają sięna tematach zaczerpnięych z wojny obecnej - pogłębione są filozoficznym stosunkiem pisarki do opisywanych zjawisk, która odnajduje w nich pierwiastki wieczne i ogólnoludzkie. [...] Współczesna literatura polska zyskuje w Błotnickiej rasową i świadomą swoich zamierzeń pisarkę".

Książka ukazała się z okazji 100-letniej rocznicy urodzin Autorki (ur. 1907), która po wojnie znalazła się w Australii, gdzie zmarła w 1981 r.

Wyboru dokonała, opracowała i napisała przedmowę dr Bogumiła Żongołłowicz z Australii.

Żródło: oficynamjk.com.pl