KLUB MIŁOŚNIKÓW AUSTRALII I OCEANII w Bydgoszczy  

Trzy rezolucje Parlamentu Australijskiego upamiętniające 20 rocznicę historycznych wyborów w Polsce

Drukuj
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Godło Australii

W dniu 18 czerwca br. marszałek Senatu Australii, senator John Hogg przekazał Ambasadorowi RP w Canberze teksty dwóch rezolucji uchwalonych przez Senat Związku Australijskiego 16 czerwca.

I. Rezolucja przedłożona przez senatora Kerry’ego O’Briena (rządząca Partia Pracy, z Tasmanii), Chief Government Whip (senator odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną partii rządowej w izbie) brzmi:

Senat
(a) stwierdza, że 4 czerwca 2009 przypadła 20. rocznica wolnych wyborów w Polsce, wyborów które były początkiem końca rządów partii komunistycznej nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach Środkowej i Wschodniej Europy, a ostatecznie także w republikach Związku Radzieckiego;
(b) składa gratulacje społeczeństwu polskiemu za jego dzielną walkę przez przeszło 40 lat o odzyskanie niepodległości i przywrócenie demokracji, wolności oraz gratuluje wzrastającego bezpieczeństwa, dobrobytu i wolności, którymi Polska cieszy się od 1989 r., a także
(c) przypomina, że to ruch wolnego związku zawodowego "Solidarność" poprowadził z powodzeniem walkę narodu polskiego do osiągnięcia niepodległości i demokracji w Polsce i oświadcza, że silne, wolne i niezależne związki zawodowe są podstawową częścią struktur społeczeństwa demokratycznego.

II. Drugą rezolucję przedłożył senator Gary Humphries (opozycyjna Partia Liberalna, Australijskie Terytorium Stołeczne, ACT):

Senat
(a) stwierdza, że 4 czerwca 2009 przypadła 20. rocznica pierwszych wolnych wyborów w Rzeczypospolitej Polskiej od II wojny światowej;
(b) uznaje olbrzymi wkład Polski w upadek komunizmu w Europie i odnotowuje demokratyczne zdobycze Polski, szczególnie to, że obywatele polscy zdecydowanie głosowali za przywróceniem Senatu i zasad odpowiedzialności i przejrzystości w sprawowaniu swego rządu, oraz
(c) odnotowuje okres 40 lat walki i ciężkich doświadczeń znoszonych przez tych, którzy walczyli o niezależność sędziów i sądownictwa, o zapewnienie Polakom możliwości wolnego zrzeszania się i doprowadzenie do restrukturyzacji gospodarczej.

III. Rezolucja w Izbie Reprezentantów przedstawiona przez deputowanego Petera Slippera (Partia Liberalna, Queensland) 16 czerwca. Została ona poddana pod dyskusję w dniu 22 czerwca br. i przyjęta w następującym brzmieniu:

Izba Reprezentantów
(1) stwierdza, że:
(a) 4 czerwca przypadła 20. rocznica pierwszych po wojnie wolnych wyborów w Polsce oraz że te wybory oznaczały koniec niedemokratycznych rządów partii komunistycznej w Polsce; oraz
(b) przykład wolnych wyborów w Polsce doprowadził do obalenia rządów komunistycznych w Centralnej i Wschodniej Europie, upadku Muru Berlińskiego i ponownego zjednoczenia Niemiec, a w końcu także do rozpadu Związku Radzieckiego;
(2) gratuluje narodowi polskiemu nie pobitego rekordu w trwającej ponad 60 lat walce przeciwko zarówno nazistowskim jak i komunistycznym okupantom o odzyskanie wolności i o przywrócenie demokracji i wolności; oraz
(3) stwierdza, że przywrócenie demokracji i gospodarki wolnorynkowej doprowadziło do wzrostu bezpieczeństwa, dobrobytu i wolności, którymi Polska cieszy się od 1989, uwieńczonych członkostwem w NATO i Unii Europejskiej."

Inicjatorem rezolucji upamiętniającej 20. rocznicę historycznych wyborów w Polsce w parlamencie Związku Australijskiego był przewodniczący Australijsko-Polskiej Grupy parlamentarnej, poseł Michael Danby. Przedstawił on swój tekst rezolucji w formule tzw. "private motion" (inicjatywy poselskiej) w Izbie Reprezentantów 25.05. Ostatecznie po konsultacjach "whipów" partii rządzącej i opozycyjnej (w dniach 8 i 16.06) postanowiono nie poddawać pod dyskusję rezolucji pos. M. Danby, natomiast poddać pod dyskusję rezolucję posła Petera Slippera z Partii Liberalnej, która została wpisana do druków poselskich "Notice paper" w dniu 16.06.

Debata na temat projektu pos. Slippera odbyła się 22 czerwca w Głównym Komitecie Izby Reprezentantów. Gościem dyskusji był Ambasador RP. Czterej mówcy - poseł wnioskujący Peter Slipper (L), pos. Luke Simpkins (L), pos. Chris Hayes (PP) i pos. Sharon Grierson (PP) - w krótkich wystąpieniach poparli treść rezolucji.

Dla wyrażenia opinii rządzącej Partii Pracy, sen. O’Brien przedstawił kilka dni wcześniej (16.06) swoją rezolucję w Senacie. Równolegle, sen. G. Humphries z Partii Liberalnej, ze względu na swoje bliskie relacje z wyborcami polskiego pochodzenia z okręgu ACT, przedstawił osobną rezolucję wyrażającą stanowisko jego ugrupowania. Obie w dniu przedłożenia zostały uchwalone.

W rezultacie, Izba Reprezentantów uchwaliła jedną, a Senat dwie rezolucje. Wszystkie są zbieżne w treści oraz intencji wyrażenia uznania dla roli Polski w rozpadzie systemu komunistycznego i osiągnięć RP w okresie transformacji.

Należy nadmienić, że rezolucje o charakterze "motion" nie są poddawane pod głosowanie przez całe izby, ale wybranych posłów, którzy uchwalają je w imieniu swoich partii w czasie debaty. Następnie są one wpisywane do druków parlamentu.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.