poniedziałek, 06 kwietnia 2009
W Bibliotece Nowej Południowej Walii w Sydney, została odkryta oryginalna Lista Schindlera.
Fragment Listy Schindlera
Lista powstała w 18 kwietnia 1945 roku. Jest spisana na 13 stronach kruchego, pożółkłego papieru i zawiera 801 nazwisk osób pochodzenia żydowskiego, uratowanych pod koniec II wojny światowej, od śmierci w komorach gazowych przez niemieckiego przemysłowca, Oskara Schindlera. Schindler w okupowanym Krakowie założył fabrykę naczyń emaliowanych i wykorzystywał Żydów jako tanią, a często nawet darmową, siłę roboczą. Pod koniec wojny, gdy getto w którym mieszkali Żydzi jest likwidowane, a jego mieszkańcy wywożeni do obozu w Płaszowie. Przerażony tym co widzi, Schindler wykupuje wielu nieefektywnych pracowników, aby uchronić ich przed nieuchronną zagładą. Lista.
Lista została znaleziona w jednym z sześciu pudeł, pomiędzy innymi notatkami oraz wycinkami z niemieckich gazet, zgronadzonymi przez Thomasa Keneally'ego, australijskiego badacza i autora książki "Arka Schindlera", w której opisuje dokonania Oskara Schindlera. Ciekawostką jest fakt, jak ta lista trafiła do Keneally'ego - dostał ją w 1980 roku od jednej z osób z listy - Leopolda Pfefferberga, oznaczonego na liście numerem 173, który namawiał pisarza do zajęcia się historią Żydów ocalonych przez Schindlera.
W 1993 roku, na podstawie Listy Schindlera, został nakręcony film o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Steven Spielberg, a za zdjęcia odpowiedzialny był Janusz Kamiński. W 1994 roku film ten otrzymał 7 Oscarów (film, reżyser, scenariusz adaptowany, muzyka, scenografia, zdjęcia i montaż) oraz 5 nominacji (aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy, charakteryzacja, kostiumy i dźwięk).
Źródła: bbc.co.uk, gazeta.pl, filmweb.pl
« poprzednia | następna » |
---|