Obecny weekend był jednym z najszczęśliwszych dla reprezentantów obu naszych krajów, w dwóch bardzo prestiżowych i popularnych dyscyplinach sportów motorowych - Żużlu i Formule 1.

Jason Crump ze złotym medalem IMŚ na żużlu

Jason Crump ze złotym medalem IMŚ

Żużel:

Jason Crump zdobył po raz trzeci w swojej karierze tytył Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. 17 października tuż po zakończeniu ostatniej rundy cyklu Grand Prix, na stadionie bydgoskiej Polonii odebrał złoty medal. Crump jest od wielu sezonów najskuteczniejszym żużlowcem pochodzącym z Antypodów. Poprzednie tytuły indywidualne zdobywał w latach 2004 i 2006. Był też podstawowym zawodnikiem swojej drużyny, kiedy Australijczycy zdobywali dwukrotnie Drużynowy Puchar Świata (w 2001 i 2002 roku).

Jason Crump reprezentuje barwy wrocławskiego Atlasa w polskiej najwyższej klasie rozgrywkowej.

Na drugim stopniu podium stanął Polak, Tomasz Gollob, który po bardzo dobrym sezonie w cyklu GP wywalczył srebro IMŚ.

Mistrz Świata F1 - Jenson Button

Jenson Button - nowy Mistrz Świata F1

Grand Prix Brazylii - podium

Zwycięzcy na podium i pod flagami

Formuła 1:

W brazylijskim São Paulo, 18 października odbyła się przedostatnia runda Grand Prix Formuły 1. Pomimo, że do końca sezonu pozostał jeszcze jeden wyścig (na nowym, supernowoczesnym torze w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich), już dzisiaj zapadły najważniejsze rozstrzygnięcia. Po raz pierwszy Mistrzem Świata został Anglik Jenson Button, jeżdzący w debiutującym zespole Brawn GP. Dojechał on na piątym miejscu i tym samym zdobył tyle punktów aby mieć bezpieczną, 11-punktową przewagę nad drugim zawodnikiem, Sebastianem Vettelem z zespołu Red Bull Racing. Dodatkowo Mistrzem Świata w Kategorii Konstruktorów został team Brawn GP, który bezpiecznie wyprzedza team Red Bull Racing.

Dla Australijczyków, no i oczywiście dla nas, ważniejsze i bardziej radosne są wyniki dzisiejszego Grand Prix. Zwycięzcą został Australijczyk Mark Webber z zespołu Red Bull Racing, zaś na drugim miejscu, po wspaniałej i bezbłędnej jeździe, uplasował się nasz rodak - Robert Kubica, jeżdzący w zespole BMW Sauber. Jest to już drugie w tym sezonie zwycięstwo Webbera, dla Roberta zaś był to najlepszy wynik, w tym bardzo słabym (nie tylko Roberta) i nieprzewidywalnym sezonie. Na najniższym stopniu podium stanął Anglik Lewis Hamilton z zespołu McLaren.

Bardzo sympatycznie było oglądać na podium tych zawodników, a nad nimi powiewające flagi: Australii, Polski i Wielkiej Brytanii. Oby takich chwil w przyszłym sezonie było jak najwięcej.